Horúce novinky
recent

Vianoce očami Slovákov, Čechov a Poliakov

Modrotlačové Vianoce, predáva melia, sashe.sk

Slováci častejšie uprednostňujú umelý pred živým stromčekom. Prípravy na Vianoce ako prví začínajú naši západní susedia – každý štvrtý obyvateľ Českej republiky kupuje prvé dekorácie už koncom leta. A Poliaci až ako poslední spomedzi troch skúmaných krajín začínajú cítiť vianočnú náladu. Aj takéto výsledky plynú z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Westwing Home & Living[1], najväčší európsky nákupný klub s produktami na zariaďovanie a dekorovanie interiérov.

Obyvatelia Českej republiky začínajú prípravy na Vianoce ako prví

Vianoce sú najdôležitejšími sviatkami v roku pre väčšinu Slovákov, Čechov aj Poliakov. Vo všetkých troch krajinách sa prípravy na Vianoce začínajú dlho pred Štedrým dňom. A najskôr v Českej republike! Až 93 % Čechov si myslí, že prípravy na Vianoce by sa mali začínať najneskôr začiatkom decembra. Podobný názor má 83 % Slovákov a 81 % Poliakov. Veľká skupina skúmaných si však myslí, že je potrebné pripraviť sa na Vianoce ešte skôr. Viac ako 26 % Čechov priznalo, že niektoré darčeky  a dekorácie kupuje už v auguste a septembri. Medzi Slovákmi takúto odpoveď zvolilo 19  % opýtaných a medzi Poliakmi necelých 15 %.
Kampaň Vianoce plné lásky - ponuka darčekov a vianočných dekorácií, Westwing.sk

Mladí sú vo vianočnej nálade už od novembra

Ako vyplýva z prieskumu organizovaného spoločnosťou Westwing Home & Living, vianočná nálada sa u väčšiny Slovákov, Čechov aj Poliakov objaví začiatkom adventu či priamo po Mikulášovi. Zaujímavé je, že najviac sa takto spája mladým ľuďom. Až 43 % Čechov, 27 % Slovákov a 23 % Poliakov, mladších ako 25 rokov, priznalo, že vianočnú náladu má už začiatkom novembra. Spolu s vekom vzrastá počet osôb, ktorých vianočná nálada navštívi až na Vianoce, alebo niekoľko dní pred nimi. Najmenej takých osôb nájdeme v Českej republike - tam takú možnosť  označilo len 14 %, na Slovensku 24 % a v Poľsku 30 % opýtaných.
 
Vianočná koleda, ozdoby na vianočný stromček, predáva melia, sashe.sk
Dekorácie po celom príbytku aj vonku

Viac ako polovica respondentov vo všetkých troch krajinách ozdobuje na Vianoce celý byt alebo dom. Najväčší dôraz na sviatočné dekorácie kladú obyvatelia Českej republiky. Viac ako 60 % opýtaných na Vianoce ozdobuje celý príbytok, ďalších 38 % zdobí len stromček, vešia lampičky a vyloží niekoľko ozdobných prvkov. Na Slovensku si celý interiér dekoruje skoro 56 % respondentov, v Poľsku takmer 52 %. Zdobíme nielen interiéry domov – takmer 70 % opýtaných si vešia vianočné dekorácie na balkóny, terasy a v záhrade! 
„Výsledky prieskumu potvrdzujú naše pozorovania: Poliaci veľmi radi kupujú vianočné dekorácie a neobmedzujú sa len pre vianočné ozdoby. Často vyberajú do svojich príbytkov také predmety, ktoré ešte donedávna zdobili len výklady v obchodoch, napríklad veľké figuríny zvierat alebo lesných škriatkov,“ vysvetľuje Delia Fischer, zakladateľka a riaditeľka Westwing, a dodáva: „Veľkým záujmom sa tešia aj vodoodolné lampy a svetelné dekorácie, čo potvrdzuje fakt, že čoraz častejšie si zdobíme aj exteriér.“
A napokon dilema, ktorá už roky vzbudzuje najväčšiu pozornosť: umelý či živý vianočný stromček? Pre 66 % Poliakov a 69 % Čechov len živý! Uprostred Slovákov sa rozhodne väčšej popularite teší umelý stromček – rozhoduje sa preň 35 % opýtaných a ďalšia skoro tretina obyvateľov našej krajiny nedáva veľký dôraz na druh vianočného stromčeka.
Kampaň Vianoce plné lásky - ponuka darčekov a vianočných dekorácií, Westwing.sk

[1] Vianočné ankety boli dostupné na servisoch Webankety, v dňoch 17. – 21. 10. 2017 v Poľsku odpovedalo 1002 respondentov, Českej republike 500 a na Slovensku 500 respondentov.


Doplnkové informácie:
Westwing Home & Living
Michal Albert
michal.albert@westwing.sk
T: +421 918 880 647


Súvisiace články: Advent v českom štýle
Advent v slovenskom štýleEva Stalder

Eva Stalder

1 komentár:

 1. Ahoj,
  ci uz planujete vhodny vanocni darek, nebo jenom potebujete mit dobrou"techniku" pro umyti vanocnich darku - urcite se kouknete na nabidku firmy https://primagran.cz/.

  řezy granitové, kuchyňské dřezy, granitové baterie, kuchyňská baterie - toto všechno vyrabeji a prodavaji, a nyni se slevami (jelikoz mame nadchazejici Novy Rok).

  Jestli mate traba malou kuchynku, absolutne to nevadi, firma primagran vyhovi i Vam, protoze vyrabeji granitove drezy jiz od 40 cm
  Urcite proto nevahejte a navstivte tyto stranky - STOPROCENTNE POMUZOU ;-)

  OdpovedaťOdstrániť

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.