Horúce novinky
recent

Advent v anglickom štýle


Tradičná červeno-zeleno-zlatá adventná i vianočná farebnosť je v Anglicku mimoriadne obľúbená. Čo vám nesmie v predvianočnom čase pri dekorovaní bytu v anglickom štýle chýbať?1. Adventný kalendár


Angličania adventné kalendáre milujú. V obchodoch dostať napríklad takýto drevený kalendár v podobe londýnskeho domu, ale i množstvo najmä papierových polotovarov pre vlastnú výrobu originálneho adventného kalendára.


2. Typické vianočné kvety


Najdôležitejšou rastlinou je pre Angličanov v tomto období cezmína. Rovnakej obľube sa však teší aj vianočná hviezda, ruže i amarylis. Pravú anglickú atmosféru vašim aranžmánom dodajú ozdobné stuhy s anglickým tartanovým (tartan je tradičná kockovaná látka) vzorom.


 

3. Zdobenie kozubových ríms


Na Vianoce sa kozubové rímsy bohato zdobia ihličnanmi a kvetinami, v období adventu tu často visí adventný kalendár.
4. Dekorovanie vstupov do príbytkov


Najdôležitejším ozdobným prvkom je veniec na dverách, ale fantázii sa medze nekladú.5. Adventný veniec anglikánskej cirkvi


Tento veniec má 5 sviečok. Štyri (tri fialové a jedna ružová) reprezentujú štyri týždne adventu, piata-biela Krista.

Veniec je vyrobený z rôznych ihličnanov, ktoré znamenajú trvalý život. Vavrín znamená víťazstvo nad prenasledovaním a utrpením, borovica, cezmína a tis, znamenajú nesmrteľnosť a cédru sa pripisuje sila a uzdravenie. Cezmína má aj špeciálny kresťanský symbol: pichľavé listy pripomínajú tŕňovú korunu.

Šišky, oriešky alebo semienka, ktoré zdobia veniec sú symbolom života a vzkriesenia.


6. Tradičný vianočný koláč


Múčnik „mince pie“ sa v Anglicku predáva na predvianočných trhoch a jeho história siaha až do stredoveku.

Sú to malé koláčiky s priemerom asi 5 cm, ich plnku tvorí mincemeat, ktorý nemá nič spoločného s mäsom. Je to zmes nasekaného sušeného ovocia (hrozienok, marhúľ, jabĺk, …), orechov a brandy. Predtým, ako sa touto zmesou naplnia koláčiky, nechá sa niekoľko týždňov postáť. S týmito koláčikmi sa potom oslavuje aj Nový rok.


Pokiaľ chcete stráviť advent v anglickom duchu, stačí vám navštíviť hociktorý náš predvianočný trh. V Anglicku majú totiž na trhoch úplne rovnakú ponuku - drevené hračky, dekorácie, palacinky, pečené gaštany a varené víno!

Choďte si tiež zakorčuľovať. Už v novembri sa v Londýne otvára až niekoľko verejných vonkajších klzísk.Obrázky : Pinterest

Britský štýl na Facebooku:Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

3 komentáre:

  1. Moje srdce zaplesalo radostí. Miluju Vánoce, takže článek přesně dle mého gusta :). Jinak ten první adventní kalendář je prostě nádhernej! :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Super článok, odporúčam využiť krb na plyn s drevom od ht-design.sk ;-)

    OdpovedaťOdstrániť

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.