Horúce novinky
recent

Škandinávsky štýl v českej mestskej vile


Dom v Novom Jičíne ma zaujal na prvý pohľad, len čo majitelia poslali fotografie.            

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa v Československu stavalo veru kadečo, v obľube boli "moderné" poschodové domy s plochou strechou, štyrmi symetricky umiestnenými oknami v uličnej fasáde a s otrasnou dispozíciou. Vstup, chodba, na jej konci schodisko a po stranách chodby izbičky-kamrlíčky.

Tu už z fotografií bolo jasné, že tento "štokovec", ako sme takýmto domom hovorievali, nenavrhol nijaký amatér, ani že nejde o typový projekt. Otvorený priestor cez dve podlažia, galéria, kozub i na tie časy veľmi štýlová benátska dlažba z pravého kameňa, naznačovali prácu skúseného architekta.

Rodinný dom navrhol v roku 1969 Ing. arch. Stanislav Žalud, neskôr hlavný architekt mesta Nový Jičín, dnes ho kúpili mladí manželia a s vervou sa pustili do rekonštrukcie.


Noví majitelia si želali minimalistický, vzdušný, svetlý interiér, tak trochu škandinávsky, so svetlou podlahou a nekontrastnou farebnosťou v bielej, sivej a krémovej farbe.

Pôvodnú dlažbu za zachovať nepodarilo, pretože sa čiastnočne menila dispozícia spojením bývalej obývacej izby s halou. Takéto veľkorysé riešenie priestoru spodného podlažia ako jedného veľkého otvoreného priestoru umožnilo nové zateplenie obvodových stien.

Dve najväčšie steny v obývacom priestore dostanú neovyklý "kabát". Vertikálna bude po celej výške obložená 3D obkladom, horizontálna dostane dizajnovú fototapetu od výtvarníčky Dagmar Lukešovej.


 S tapetou korešpondujú nadrozmerné vankúše pre posedenie pred kozubom.

Štýlotvorné prvky interiéru:

3D veľkoplošný obklad "Newport Old": http://www.loskachlos.cz/
Luxusná dizajnová fototapeta "White Trees": http://www.decentart.cz/detail/492/luxusni-vliesova-tapeta-white-trees-.html
"Kamenné" vankúše "Sofa Stone Outdoor": https://www.designoutlet.cz/lavice-sofa-stone-outdoor-120-cm
Biela 3D komoda "Tanger 1": http://www.rimexol.cz/produkt/komoda-tanger-1/

Nosná oceľová konštrukcia schodiska so stredovou schodnicou zostala zachovaná, jednotlivé stupne sa obložia zo všetkých strán dubovým drevom, aby sa zakryli privarené oceľové konzoly pre stupne.Pre kuchyňu zostal pomerne úzky priestor, zalamuje sa vo forme príborníka i do jedálne. Domáca pani si želala čo najväčší počet uzatvorených skriniek.


Keď sa povie Škandinávia, väčšine ľuďom sa vybaví sever, zima, sneh, nekonečné lesy, oheň v kozube, drevo, príroda, praktickosť, vrelosť... a tak ďalej. Je to tak trochu iná Európa. Tajomná, ale nie desivá. A presne taký, aké sú severské krajiny, je i škandinávsky bytový dizajn.Autor interiéru: Eva Stalder
eva.stalder@gmail.com

Eva Stalder

Eva Stalder

2 komentáre:

  1. Akurat zariadujem byt (pomaly,ale isto)...vyhrat v loterii..hned mam Skandinaviu ��

    OdpovedaťOdstrániť
  2. To je tak nádherné!!!!! Hned bych se nastěhovala! Teda,Ty jsi fakt dost dobrá! Co dost dobrá, vynikající!!!!!! Škoda,že jsem o Tobě nevěděla,když jsem rekonstruovala naše bydlení�� Opravdu, něco tak hezkého jsem dlouho neviděla! Anežka

    OdpovedaťOdstrániť

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.