Horúce novinky
recent

Stredomorské štýly - Mediterranean Styles

Španielsky stredomorský štýl bývania. http://www.design-brothers.com
Pod pojmom stredomorské štýly rozumieme viaceré národné štýly z oblasti Stredomoria, ktoré sa navzájom líšia v jednotlivých detailoch, zároveň však majú mnohé spoločné prvky.

Spoločným znakom všetkých stredomorských štýlov je zemitá vidiecka jednoduchosť. Na stavby sa obyčajne používa miestny kameň, ktorý je často priznaný i v interiéri, stropy sú trámové, podlahy pokrývajú kamenné či terakotové dlaždice alebo palubová drevená podlaha. Nábytok je z masívneho dreva i z kovaného železa.

Aké sú najznámejšie stredomorské štýly?


1. Španielsky štýl


sa vyznačuje strohou, elegantnou, často veľmi kontrastnou farebnosťou. Steny sú spravidla biele, dnes i v odtieňoch hnedej, drevené prvky interiéru tmavohnedé. Nábytok je ťažký, masívny, často zdobený tepaným kovaním. Pôvodný nábytok sa vyrábal z dubu, v koloniálnych časoch i z exotických drevín. Každý interiérový prvok pôsobí robustne, solídne.
Typický predstaviteľ: španielska tmavohnedá ťažká komoda

Kuchyňa v španielskom štýle, www.houzz.com


2. Toskánsky štýl


je podobný španielskemu, ale je oveľa farebnejší a útulnejší. Teplé farby stien odrážajú farebnosť toskánskeho vidieka - teplé sýte farby od zlatistej až po tehlovočervenú v kombinácii s olivovozelenou a fľaškovozelenou. Nábytok tmavohnedý a červenohnedý. Dekoratívne prvky z kovaného železa s výrazným ornamentom.
Typický predstaviteľ: hrubé farebné omietky, terakotová keramika

Bližšie o toskánskom štýle TU.


http://homelilys.com
http://homelilys.com

 

3. Provensálsky štýl


je kombináciou francúzskeho vidieckeho štýlu s pompéznym francúzskym palácovým štýlom. Farebnosť stien môže byť pastelová, nábytok z masívneho dreva je subtílnejší, jeho tvaroslovie kopíruje štýly francúzskych kráľov, často je natieraný na bielo alebo na pastelové farby.
Farebnosť: vajíčkovobiela, krémová, svetlomodrá,  svetlofialová, svetloružová, tyrkysová, svetlosivá, olivovozelená.
Typický predstaviteľ: krištáľový luster

Bližšie o provensálskom štýle TU.

http://www.decor4all.com

http://www.decor4all.com

4. Grécky štýl

Pre grécky štýl je typická veľmi jednoduchá farebná schéma, založená na vybielených stenách s akcentmi modrej, citrónovožltej, sýtoružovej a mätovozelenej farby.
Typický predstaviteľ: žiarivobiele steny

Bližšie o gréckom štýle TU.

 

 

Obrázky: www.decoholic.com

Stredomorské štýly na Facebooku, ktorý je Váš obľúbený?

Eva Stalder

Eva Stalder

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.