Stěžujete si, že máte menší byt, do kterého se nic nevejde? Zkuste brát daný prostor jako výhodu – přece ho nebudete přeplňovat zbytečnostmi. Pomůžou vám i krásně praktické designové kousky.
Všeobecně se designem myslí vzhled výrobku nebo jeho částí, ať už jde o tvary, struktury, barvy, materiály… Většinu designových věcí do interiéru navrhují designéři a dále lidé s mimořádným výtvarným cítěním (architekt, módní návrhář, malíř…).
Máte rádi barvy a retro styl? Vaše požadavky splní křeslo Angels Wings Rhytm, cena 21 690 Kč, KARE DESIGN |
Hodiny značky Vitra, autor designu George Nelson. Na foto (zleva): stolní Diamond Clock, cena 12 312 Kč, nástěnné Eye Clock, cena 10 146 Kč, DESIGNPROPAGANDA |
Design na každém rohu
Designovými kousky se rozumí hlavně takzvané ikony, tedy nábytek či doplňky, které navrhli známí designéři a které prověřil čas. „Ale designové můžou být i nové věci, například od mladých, zatím neznámých designérů, jež získali ocenění třeba na výstavách nábytku, nebo prototypy – práce studentů designu či výtvarného umění,“ vysvětluje interiérová designérka Eva Stalder.Jinak řečeno: domů si lze pořídit jak originál nebo repliku od slavného tvůrce či značky, které však něco stojí, tak i zajímavý kousek, finančně běžně dostupný.
Slavná židle Brno byla původně navržená architektem Miesem van der Rohe pro brněnskou vilu Tugendhat. Na výběr různé barvy a materiály potahu, cena od 25 955 Kč, DESIGNPROPAGANDA |
Židle 002 (na foto uprostřed) je ukázkou moderního redesignu klasiky s číslem 14 (vpravo a vlevo), která se prodává více než 150 let. Autorem 002 je Jaroslav Juřica, cena 5750 Kč, TON |
Dekorace, nebo funkce?
Rovněž do menšího bytu se vejde pěkný obraz, plastika, socha a podobně, u nichž se cení jejich umělecká hodnota a slouží jako dekorace. „Tyto prvky označujeme jako výtvarné umění, kdežto designové předměty v interiéru mají být především funkční. Prakticky se bavíme o větším i menším nábytku, svítidlech, nádobí na stolování, ale i o kuchyňských spotřebičích a pomůckách, hodinách, můžeme sem zařadit také některé tapety, obklady stěn, sanitu a podobně,“ upřesňuje Eva Stalder.Praktické hledisko rovněž zdůrazňuje interiérová designérka Vlaďka Rosypálková. Připomíná, že „ikonická pecka“, třeba křeslo, na kterém se vám však nebude pohodlně sedět, ztrácí svůj význam.
Vliesová tapeta Fluff rose patří mezi novinky, prodává se v roli 0,53 x 10,05 m, cena 1870 Kč, LAVMI |
Relativní pojem prostoru
Vyšperkovat si příbytek designovými kousky může téměř každý, bez ohledu na velikost prostoru. Rozdíl je pouze v tom, že v menším bytě se musíte vzdát maxi rozměrných věcí typu obří svítidla či sedací soupravy, které jsou momentálně trendy.Ale i tak máte spoustu možností. Na stěně vynikne stěrka, obklad či jen hodiny, u jídelního stolu se dají kombinovat takzvaně běžné židle s designovými, v obýváku přijde vhod pohovka, v chodbě potěší zajímavě tvarovaný věšák, v ložnici třeba postel. Drobnější předměty typu kávový servis nebo váza se vejdou všude a lustry či lampy stejně používáte, tak proč si nepořídit alespoň jeden zajímavý kousek.
Designový prvek byste měli umístit tak, aby měl kolem sebe určitý prostor (a tím pádem dobře vynikl) a při vstupu do místnosti na něj okamžitě padl zrak příchozího.
V obývacím pokoji zaujme křeslo architekta a designéra Jindřicha Halabaly. Majitelka bytu ho pořídila v bazaru a nechala zrekonstruovat, NOVODESIGN |
Známá jména
„Dnes jsou hodně populární repliky plastových židlí, které navrhli Charles a Ray Eamesovi v padesátých letech minulého století, vyrábí se mnoho cenově přijatelných napodobenin. Pokud byste chtěli něco našeho, co můžeme opravdu označit jako světovou třídu, zaměřte se na tvorbu českých kubistů a modernistů – například Pavel Janák, Vlastislav Hofman... Opomenout nelze ani architekta a designéra Jindřicha Halabalu, ale známých jmen a značek je samozřejmě celá řada,“ říká Eva Stalder.Když si posvítíme na současné české tvůrce, jmenujme například Jiřího Pelcla, Maxima Velčovského, Helenu Dařbujánovou nebo značku Lavmi.
Maxim Velčovský se inspiroval topografickými liniemi naší země a tak před lety vznikly miska a tácek Republic. Prodávají se od roku 2003. Porcelánová miska, 13 x 25 x 11 cm, 1740 Kč, QUBUS |
Autorizovaná replika věšáků Josefa Gočára (mosaz, nikl) je vyrobená podle originálu uloženého ve sbírkách UPM. Cena 2830 Kč, MODERNISTA |
Kde více, kde méně
Moderní byt může být vybavený mnoha designovými kusy a to běžně dostupnými. Totéž platí pro industriální styl, a dokonce i pro zdobnější styly typu glamour nebo zařízené v duchu Art Deca. Byť u zdobných stylů to chce velice citlivou ruku při výběru.„V minimalisticky laděných interiérech je vhodné umístit jeden až tři solitéry, zde už jde zpravidla o dražší ikonické kusy. A designové předměty se většinou nepoužívají v klasickém venkovském stylu. Obvykle mají moderní tvary nebo specifické zdobení, které by s ryze venkovským pojetím neladily,“ uvádí Eva Stalder.
Je vám blízký jeden konkrétní styl, nebo raději mixujete různé kusy?
Autor: Marcela Škardová
Zdroj: www.prozeny.cz
Jo!
OdpovedaťOdstrániťFakt paráda!
Myslím si, že v malom byte jednoducho nikdy nebude veľa priestoru na zbytočne veľa doplnkov – ak si rozumieme a ja verím tomu, že si rozumieme. Ide o to, že malý byt znesie skôr minimalistickosť. Aj keď ako poznám aj názory ľudí, že sa do malého bytu hodí aj kombinovaná sauna a sú jednoducho ľudia , ktorí si tie limity malého bytu neuvedomujú.
OdpovedaťOdstrániť- [ ] Keď som sa rozhodol pre sedačku na mieru , bolo to to najlepšie, čo som mohol pre svoj interiér urobiť. Napokon mám kus nábytku, ktorý nielen skvele vyzerá, ale aj perfektne sedí v priestore. Nemusel som sa obmedzovať na štandardnú ponuku.
OdpovedaťOdstrániťPre mňa je bývanie o pohodlí a útulnosti, ale mám rada, keď vyzerá moderne a čisto. Sedačka je jednoducho nevyhnutná, musí byť veľká, pohodlná a ideálne skladacia, aby sme sa na ňu všetci zmestili.
OdpovedaťOdstrániť