Horúce novinky
recent

Starožitnosti v modernom byte sú ako cenné rodinné šperky

Dom so sbierkou starožitností v Barcelone, zdroj: https://homeadore.com

Domnievate sa, že sa starožitnosti nehodia ku modernému štýlu bývania? Máte nejaké zdedené kúsky po predkoch, chcete ale bývať v supermodernom byte? Nič nevyhadzujte, lebo pravý opak je pravdou.
Vďaka historickému vzhľadu starožitných predmetov a prírodným materiálom, z ktorých sú spravidla vyrobené, zmiernite pôvodnú chladnosť moderného interiéru a vytvoríte tak pocit tepla a útulnosti. Parádny starožitný kúsok sa razom stane dominantou obytného priestoru.

Už niekoľko desiatok rokov sa považuje za šik umiestnenie starožitnej komody alebo truhlice v modernej obývačke. Nemusíte sa obmedziť práve na toto klišé. Dnes napríklad majú bytoví dizajnéri v obľube umiestňovanie starožitných zrkadiel do supermoderných kúpelní, starožitný luster sa stáva hlavným solitérom v obývacej izbe a tak podobne.
Starožitné zrkadlo dodáva modernej kúpelni punc luxusu.

Kubistický luster dole na obrázku navrhol slávny český architekt Josef Gočár /tvoril v období kubizmu a fumnkcionalizmu/. Visel kedysi vo vile riaditeľa banky v Ústí nad Labem, dnes sa nachádza v pražskej Bauerovej vile a jeho cena sa odhaduje na 250.000,- českých korún.
V dnešných moderných dizajnérskych interiéroch sú všeobecne vysoko cenené a používané predmety práve z obdobia kubizmu a funkcionalizmu, keďže ide o slávne obdobie československého dizajnu a diela majú spravidla svojho konkrétneho tvorcu - nie anonymného remeselníka, ako je to u starších období.
Kubistický luster od Josefa Gočára, na výstave Antique v Prahe ho vystavovali reštaurátorské ateliéry Bárta

Vaša zbierka starožitností

Môžete ju vytvoriť z historického nábytku, porcelánu, obrazov a hodín. Patria sem tiež historické zbrane, uniformy, mince a šperky. Za starožitnosť sa považuje nábytok či artefakt z období pred druhou svetovou vojnou. Predmety z neskorších rokov minulého storočia, ktoré sú dnes tiež veľmi trendové, sa označujú ak retro.
Predajný veľtrh starožitností Antique /19.-22.11.2015/ v Novoměstskej radnici v Prahe je pastvou pre oči.

Koktejl historických slohov v modernom byte

Ak chcete svoj moderný byt obohatiť starožitnosťami, nebude na škodu dodržať niektoré zásady:

1. Ku každému historickému kusu nábytku pristupujte individuálne a rešpektujte jeho formu.
2. Výrazne zdobené kusy vyžadujú priestor, aby vynikli.
3. Ak chcete mať pohromade viac kusov starožitného nábytku rozličných slohov v jednom priestore, vyhraďte každému inú časť miestnosti, neumiestňujte ich spolu!
4. Snažte s nábytok zladiť farebne. Napríklad ku solitéru z tmavého dreva sa nehodí súčasný nábytok z dreva svetlého, voľte radšej kontrast s bielym nábytkom. Alebo zmiešajte starožitný nábytok s moderným v rovnakom farebnom tóne.
5. Vzniknutý kontrast medzi rôznymi slohmi nábytku i ich farebnosťou zmiernite a interiér zjednotíte vhodne zvolenými doplnkami. Dobrým príkladom je obrázok hore.
6. Všímajte si línie nábytku - baroko pôsobí inak ako kubizmus. Zakrivené línie vyžadujú väčší odstup od nábytku s rovnými líniami.
Mnohé veci už stratili svoju úžitkovú hodnotu, nie však svoje estetické kvality.

Kúpa starožitného artefaktu je často nákladnou investíciou, ktorá však rokmi ešte získava na hodnote.
Historický nábytok a starožitné predmety majú dušu a pokiaľ ich citlivo zakomponujete do obytného priestoru, získate okrem hodnotných solitérov omnoho viac - osobitý interiér s dotykom histórie a útulný životný priestor.
Môj favorit na veľtrhu Antique. Socha od Alexandra Archipenka, kubizmus. Cena 750.000,- Kč

Súvisiace články: Nábytek, ze kterého dýchá minulost. Jak si s ním poradit v interiéru?
Kam umiestniť cennú sochu? Napríklad do kúpelne? Čítajte článok o byte, ktorý je zobrazený na prvom obrázku: Moderný interiér so zbierkou starožitností
Photo credit: Eva Stalder

Na predajnom veľtrhu Antique v Prahe.

Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.