Horúce novinky
recent

Luxusné bývanie v bývalom kostole /Manchester/

Útulná spálňa v bývalom kostole.Premena zatvorených továrenských hál, opustených obchodných domov a iných verejných stavieb na loftové byty je populárna už niekoľko desiatok rokov. Ale bývanie v bývalom kostole? Tiež to už nie je nijaká novinka, mnohé menšie kostolíky sú premenené na rodinné domy. Adaptácie kostolov na bývanie sú predovšetkým šokujúce. Kvalita bývania je však diskutabilná, zvlášť z psychologického hľadiska. Spanie pod vysokou chrámovou klenbou nemusí byť vždy najpríjemnejšie.

Preto ma zaujala táto naozaj vydarená prestavba veľkého pseudogotického kostola v Anglicku na bytový dom. Bývalý kostol sv. Juraja /St Georges Church/ v Manchestri bol postavený v rokoch 1826 až 1828 podľa návrhu architekta Francisa Goodwina, ktorý pre mesto navrhol aj radnicu. Kostol sa zatvoril v roku 1974.

Hlavná loď kostola má vstavanú oceľovú konštrukciu, ktorá umožnila vybudovanie mezonetových bytov s "ľudským" merítkom a útulnou výškou miestnosti. V priestoroch, kde sú priznané chrámové okná, majú byty ďalšie obytné podlažie na galériách.
Pseudogotický kostol sv. Juraja je dnes bytovým domom
Prekrásna klenba hlavnej lode kostola zostala priznaná.
Vstupy do mezonetových bytov.
Premena kostola na bytový dom je veľmi citlivá. Všetky architektonické prvky zostali zachvané. Do pseudogotických okien boli vložené otváravé okná pre prirozené vetranie. Byty sú umne navrhnuté tak, že skutočnosť bývania v kostole nahrádza pocit bývania v historickom dome.
Byt v apside - oblúkovom ukončení hlavnej lode.
Kontrast moderného nábytku s časťou chrámového okna.
Obývacia izba na galérii
Obývacia izba na galérii. V spodnej časti je kuchyňa s jedálňou.
Jedna z kuchýň v dome.
Historické prvky sa snúbia s moderným i historizujúcim tvaroslovím.

Vo veži sa na deviatich podlažiach vybudoval jeden luxusný byt o rozlohe 232 m2 s novým točitým schodiskom a s výťahom. Na streche veže je terasa s výhľadom na mesto.
Byt vo veži. Jedálneň s podlahou zo sklobetónových tvárnic.
Byt vo veži s novým liatinovým schodiskom.
Byt vo veži.
Súkromná skrytá terasa na vrchole veže poskytuje úchvatné výhľady do okolia

Zdroj obrízkov: https://www.onthemarket.com
Ako by sa vám páčil takýto vstup do vášho domu?
Súvisiace články:
Byt v hodinovej veži v Paríži
Byt vo vodojeme /Londýn/


Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

1 komentár:

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.