Horúce novinky
recent

Máme radi etnický štýl!

 

Etnický štýl 

predstavuje širokú škálu dekorov z rôznych častí sveta, najmä z Afriky, Ázie, Južnej Ameriky. Jednotlivé štýly sú často veľmi odlišné, majú však spoločné znaky. 

Jedným z nich je pre nás, Európanov, neobvyklý nábytok z exotických drevín, často vyrezávaný prípadne inkrustovaný /vykladaný/ perleťou, kovom, polodrahokamami. 

Druhým spoločným znakom sú doplnky, ktoré nás fascinujú nielen odlišným tvaroslovím, ale najmä prírodnými materiálmi, ktoré sa u nás nevyskytujú.
Exotické dreviny, bambus, morská tráva, hyacint, perleť, slonovina atď.


V byte v pražskej Bertramke sa stretli dve celkom odlišné štylizácie etnických štýlov - indického a japonského.
Indický štýl je v reprezentatívnej časti, ktorá bude slúžiť ako masérňa, japonský v časti, ktorá je vyčlenená pre domácu "telocvičňu".

 

Čarovná farebná India

Indický štýl nikdy nepoužíva bielu farbu. Stropy sa vymaľovali krémovobielou farbou, steny sýtou vínovočervenou, nie nepodobnou súčasnej farbe roka marsala, ale to je len náhoda. 

Farebná paleta je doplnená matnou zlatou v tapete a v ráme zrkadla a tmavou ametystovo fialovou vo vankúšoch z materiálu imitujúceho hodvábny šantung.

Priestor osvetľuje luster z perleťových "peniažkov", z perlete sú aj dekorácie na komode.

Komoda s vyrezávanými dvierkami je hlavným šperkom tejto miestnosti. Vybavenie je pomerne strohé, väčšina plochy je vyčlenená pre masérsky stôl.
Biele vankúše ešte čakajú na prečalúnenie.

Po čase sa masérňa premenila na hotelovú izbu.
 

Vstupná hala

Hala spája oba odlišné etnické štýly a predstavuje veľmi štylizované etno. Nábytok z masívneho tmavého dreva je koloniálny, štylizovaná "mandala" na stene je vložená do vínovočerveného pásu na spôsob japonských interiérov. Strohý gauč má výrazne moderný vzhľad.

Byt je prenajatý, preto sa povrchové úpravy stien neriešili radikálnym spôsobom. Na stene je fototapeta. Dvere z tridsiatych rokov minulého storočia majú zachovaný pôvodný vzhľad vo farbe slonovej kosti.Strohé Japonsko

Druhou hlavnou miestnosťou je telocvičňa v zenovom štýle. Bude sa v nej cvičiť špeciálny typ jógy, bude sa tu meditovať, okrem rebrín sem príde ešte baletná tyč so zrkadlami.  Tmavá stena bude priam okopávaná, preto šli dekorácie až pod strop.

Ku telocvični prináleží kuchynka s oddychovým kútom, všetko je zariadené v jednoduchej farebnosti, založenej na kontraste tmavej kamennej sivej /hnedosivej/ a mocca krémovej farbe.

Okrem špeciálnych podahových lámp a váz bola pri zariaďovaní tohoto priestoru použitá šikovná séria NIPPRIG od IKEA /tienidlá na visiace lampy, koberčeky na stene, paraván.../ a i zvyšné zariaďovacie predmety sú od tohto výrobcu.


Návrh interiéru: Eva Stalder

Súvisiace články:
Prineste si domov trochu exotiky! 
Magický indický štýl
Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.