Horúce novinky
recent

Exotický nábytek a doplňky: Kdy budou doma vypadat dobře?

V každé domácnosti se užije stolička Alseda z banánových vláken, která poslouží třeba i pro odkládání nápojů, průměr 60 cm, 699 Kč

Chcete se doma cítit jako v ráji? Vsaďte na exotický styl! Dá se pěkně zakomponovat i do moderního interiéru. Jak s pomocí pomocí nábytku, tak nejrůznějších bytových doplňků.


Exotický styl v sobě zahrnuje národní styly Asie, Afriky či Jižní Ameriky. Řadíme do něj rovněž styl koloniální, jenž vznikl kombinací evropských a exotických prvků. Jak se vám líbí?

Co ho charakterizuje


„Pro exotický styl v nejširším slova smyslu je typický nábytek z exotických dřevin a etnické doplňky. Nábytek může být zdobený vyřezáváním, vykládaný perletí či polodrahokamy, malovaný a lakovaný… Většina nábytku, který se k nám dováží, tvarem vychází z koloniálního, tedy vlastně evropského stylu. A tím pádem je použitelný i do českých domácností,“ vysvětluje designérka Eva Stalder.
Při výrobě nábytku se používá celá řada dřevin: teak, wenge, bambus, eben, eukalyptus, mahagon, brazilská třešeň, ratan. Do skupin dřevin s výraznou kresbou řadíme palisandr, zebrano, makasar a další.
Palisandr je krásné, tvrdé exotické dřevo červenohnědé barvy, z něhož se vyrábí i nábytek. Například sekretář s uzamykatelným dílem Hopkins, cena 15 990 Kč

Exotické styly


Designérka Eva Stalder uvádí, že mezi nejznámější patří:

Indický: tmavé dřevo, výrazné až křiklavé barvy na stěnách i látkách, hodně zlata.
Indonéský: bohatě vyřezávaný tmavý nábytek, strohá barevnost s akcenty modré až tyrkysové.
Čínský: pompézní, s převahou červené barvy, lakovaný nábytek, artefakty z jadeitu, porcelánu, malované lampióny.
Japonský: strohý až minimalistický interiér, rohože, futony, černo-bílá barevnost.
Marocký: bohatě vyřezávaný nábytek, stříbrné tepané lampy, bílé stěny.
Africký: kombinace sytých zemitých tónů s černou, kůže, rustikální keramika, jednoduchý masivní nábytek, primitivní artefakty.
Mexický: křiklavá barevnost (jasně citronově-žlutá, zářivě modrá, červená, trávově zelená…), keramické artefakty.
Stylovým doplňkem vašeho interiéru se může stát starožitná komoda z čínské borovice z 60. let 19. století, délka 121 cm, cena 22 300 Kč
Červený odstín dřeviny jatoba v dekoru Brasilia najdete v kolekci World vrstvených dřevěných podlah značky Kährs. Krytina (rozměr dílce 15 x 200 x 2423 mm) je z výroby vybavena zámkovým spojem, povrch ošetřený saténovým lakem, cena 3461 Kč/1 m2

 
V křesílku vyrobeném v Togu se snoubí africký cit pro design s tradičním materiálem. V tomto případě se použila látka typická pro oblast západní Afriky, cena 4800 Kč

 

Pestrá nabídka doplňků


S barvami si nejvíce pohrávají textilie, tapety, nádobí a dekorativní doplňky. Ale ne vždy musí doplňky hýřit barvami, protože už přírodní materiály, které se používají při výrobě, zaujmou samy o sobě. Kromě dřeva se používá například mořská tráva, vodní hyacint, rýžový papír, ale třeba i kokos, mušle nebo banánové listy.

Klasiku pak představují ryze ozdobné doplňky, které můžou nahradit například vázu nebo obraz. Pozornost přitahují sošky Buddhy (Asie), dřevěných masek (Afrika) nebo indiánských bůžků (Jižní Amerika).
Předělit prostor pomůže ratanový paraván Nipprig, délka 135 cm, cena 1290 Kč

Soudobý interiér a exotika


Jak dostat exotický styl k vám domů? „Nejvíce vynikne v moderním až minimalisticky zařízeném interiéru.

Není podstatné, zda půjde o skutečně starožitný artefakt, například vyřezávanou skříňku, nebo moderně pojaté tvary z exotických materiálů.

Dobrým příkladem budiž svítidla, která nabízejí užitnou i estetickou funkci v jednom,“ nabízí tip Eva Stalder.

A dodává, že exotika se samozřejmě nehodí všude, například by se neměla kombinovat s venkovským stylem.
Svícny Yasmine v petrolejové barvě jsou provedené v orientálním stylu, cena menšího svícnu 39 Kč
Košík z mořské trávy se snadno udržuje v čistotě, stačí použít suchý hadřík, cena 299 Kč

Zachumlejte se do plédu ze směsi jehněčí vlny a bavlny a zpříjemněte si chvilky relaxace. Anebo ho využijte jako přehoz na gauč či postel. Pléd Mexico, 130 x 190 cm, cena 3390 Kč

Moderní imitace


Exotické dřeviny jsou velmi odolné, ale ne každému vyhovují. Pak se nabízí vsadit na jejich napodobeniny, které vycházejí z jejich kresby (struktury řezu), nebo z odstínu samotné dřeviny. Často se používají na dvířka a čela kuchyňských linek nebo u podlahových krytin.
Přírodu až k vám domů přinese závěsná lampa z lakovaného bambusu, cena 1490 Kč

Proč se exotika líbí


Je momentálně trendy a díky dovozcům i velmi dostupná. „Exotické kusy jsou krásné, obrazně řečeno voní dalekými kraji i odlišnou kulturou. Navíc platí, že když si koupíte kvalitní exotický artefakt či nábytek, stává se solitérem, který se může dědit z generace na generaci,“ připomíná Eva Stalder.

Až na výjimky si lidé nezařizují celý byt v exotickém duchu. Není to jen otázka odvahy, ale takový interiér by se vám patrně záhy okoukal. Ovšem třeba sedačka, konferenční stolek nebo tapeta, zvolené jako doplněk ke stávajícímu vybavení, vdechnou vašemu domovu nenapodobitelnou atmosféru. Dokonce i tehdy, když nejsou vyrobené z exotických materiálů.
Obývák navržený ve strohém moderním stylu s espritem Asie hojně používá bambus jak na podlaze, tak na tapetě, svítidle či žaluziích. Atmosféru podtrhují dvě tyče z hrubých bambusových kmenů, Eva Stalder Design
Tapeta z kolekce Sumatra je vyrobená z přírodních vláken, cena od 1280 Kč/bm, šíře od 91 cm

Obraz na plátně o rozměrech 70 x 100 cm vnese k vám domů harmonii, cena 699 Kč


A jak to vypadá u vás doma?
Autor: Marcela Škardová
Celý článek: www.prozeny.cz


Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.