Horúce novinky
recent

Tucet šik parížskych bytov

Moderný nábytok ruka v ruke s klasickou výzdobou stien v parížskom byte. Foto Sara Niedzwiecka

Byty v centre Paríža sú výnimočné svojou polohou, rozlohou, nadmernou výškou miestností, bohatou štukatérskou výzdobou stropov a stien, úzkymi balkónmi a mohutnými kozubmi. Stále sú veľmi vyhľadávané a uprednostňované pred modernou výstavbou v okrajových štvrtiach mesta.

Okolo roku 1853 dostal barón Georges-Eugène Haussmann za úlohu vypracovať projekt najrozsiahlejšej rekonštrukcie všetkých čias - komplexnú prestavbu stredovekého centra Paríža. Haussmann vytvoril sieť obrovských bulvárov, spájajúcich centum s predmestiami a zohral tiež hlavnú úlohu vo vytváraní architektonického profilu Paríža. Mesto má nádherné obytné budovy, ktoré sa stavali na základe haussmannovskej špecifikácie: päťpodlažné stavby, často celé bloky, majú kamenné fasády a vyznačujú sa symetriou okien, balkónov a manzardových striech. Vo vnútri sa priestranné byty vyznačovali rovnako kvalitnými architektonickými detailami: zložitými štukatérskymi ozdobami alebo drevenými zdobenými obkladmi, parketovými podlahami, oknami až po podlahu /tzv. francúzskymi/.

Tieto atraktívne byty tvoria achetypálny obraz parížskeho bytu.
Dnes v nich vznikajú elegantné, až luxusné apartmány, na rekonštrukciu a dekorovanie ktorých sú prizývaní tí najslávnejší bytoví dizajnéri. Zariadenie je často v eklektickom štýle, t.z. v mixe ultramoderného dizajnérskeho mobiliáru so starožitnosťami, vychádzajúceho z francúzskeho palácového štýlu. Posúďte sami...

Mix francúzskeho štýlu s pop artom a industriálnym štýlom. Ando Studio
Tejto knižnici s klasickými parížskymi prvkami kraľuje moderná lampa od Ferruccio Laviani. Designs With Jessica
Argentínsky architekt Luis Laplace zariadil túto miestnosť s nádhernou štukatérskou výzdobou minimalisticky.
Tradičný haussmannovský interiér, aktualizovaný v odtieňoch sivej. Dizajn Bertrand Benoit.
Dizajnérska dvojica Champeau a Wilde pridala do sivo-fialovej farebnej schémy pozlátené, očarujúce akcenty.
Veľkolepo navrhnutý interiér od  Florence Badoux je ideálnou výkladnou skriňou pre zbierku súčasného umenia. Foto Richard Powers.
Sivá, biela, zlatá. Dizajn Patrick Gilles and Dorothée Boissier, foto Birgitta Wolfgang Drejer.
Elegantná parížska obývacia izba s vyváženou kombináciou smotanových odtieňov. Návrh Grange, foto François Halard.
Jean-Christophe Aumas - umelecký riaditeľ Voici / Voila, medzi ktorej klientov patria Louis Vuitton a Céline - zariadil svoj byt ikonami modernizmu z polovice minulého storočia vrátane pohovky od Arne Jacobsen. Foto: Christian Schaulin.
Architekt a dizajnér Jean-Louis Denoit nazval túto obývačku  "Óda na sivú." Foto Xavier Bejot.
Vznešený a bohémsky štýl preferuje legendárny návrhár François Catroux. Foto Oberto Gili.


Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.