Horúce novinky
recent

Biela Škandinávia

Obr. č. 1, zdroj: www.denoxa.com
Tradičným materiálom škandinávskeho nábytku je predovšetkým drevo.
Najbežnejší je nábytok zo svetlého dreva, čo je do istej miery dané aj potrebou svetla. V škandinávskych zemiach je ho tradične - najmä v zime - veľmi málo, takže sa obyvatelia podvedome bránia tmavým farbám v interiéri. Drevo je navyše v severských krajinách s veľkým množstvom lesov tým najdostupnejším materiálom.

Ak si do moderného interiéru v škandinávskom štýle vyberiete akýkoľvek druh dreva - brezu, borovicu, buk, či dokonca nábytok lazúrovaný alebo natretý na bielo /čo rovnako platí aj pre imitácie vo forme fólií či lamina/, nezabudnite na základnú farebnú škálu a celkový "chladný" dojem.


Dominantnou farbou je biela.

 

V tradičných interiéroch sú spravidla dlážky z masívnych paluboviek natreté na bielo, rovnako ako drevené obklady stien. V modernom obydlí vám rovnaký pocit môže navodiť vinylová biela podlaha alebo dlažba z veľkoformátových dlaždíc. Môžete si zvoliť aj plávajúcu podlahu v dezéne svetlého dreva. Voľte interiér monochromatický od bielej cez odtiene krémovej až po strednehnedú, alebo pridajte jednu-dve z typických severských doplnkových farieb - svetlomodrú, svetlozelenú, žltú, červenú alebo vínovočervenú.


Obývacia izba

 
Obr. č.3, sedacia súprava Camila

 

V obývacej izbe vám pre vytvorenie chladnej severskej atmosféry najlepšie poslúži biela sedacia súprava, napr. praktická rohová rozkladacia súprava Mirabel /obr. č.2/ alebo elegantná rohová sedacia súprava Camila /obr. č.3/.

 

Obr. č.2, sedacia súprava Mirabel

 

Vhodnými doplnkami sú koberce z prírodných vlákien, kožušiny, moderné dizajnérske svietidlá.

 

Spálňa

Obr. č.4, posteľ Leila z masívnej borovice

 

Posteľ Leila z masívneho borovicového dreva viacvrstvovo lakovaného na bielo v modernom dizajne navodí pravý a nefalšovaný pocit Škandinávie.

 

Jednoduchosť v kombinácií s masívnou konštrukciou pôsobí veľmi moderným dojmom. Pevnosť a podpora je obstaraná tzv. piatou nohou v strede postele. 

Obr. č.5, posteľ Gurli z masívnej borovice

 

Z masívnej borovice je aj posteľ Gurli. Vyniká nadčasovým dizajnom s jemným tvarovaním a remeselným opracovaním rohov a hrán

 

Tento škandinávsky štýl poskytuje spálni jednoduchý základ v neutrálnych farbách, ktorý môžete obohatiť dekoráciami a výberom posteľnej bielizne.

 

Detská izba 

 

Vyskúšajte jaseňové drevo v kombinácii s jasnou ružovou alebo svetlomodrou podľa pohlavia dieťaťa - na obrázku č. 6 je dievčenská izba Adela I. Holubičia sivá na stenách dodá priestoru ten správny severský šmrnc.

 
Obr. č.6, dievčenská izba Adela I z jaseňovej dýhy

 

 

Súvisiace články:

Škandinávsky štýl 


Zdroj obrázkov/predáva:


 


Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

1 komentár:

  1. Jój, milujem škandinávsky štýl! Tie drevené stolíky - klátiky sú cool!

    OdpovedaťOdstrániť

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.