Horúce novinky
recent

Bývanie v obrannej veži v zálive


Bývanie v stavbách, ktoré na tento účel pôvodne vôbec neboli určené, ma vždy fascinovalo. Kadejaké fabriky, stodoly, silá... tieto priestory majú neopakovateľnú atmosféru!
Mala som to šťastie, že som mohla osobne takúto stavbu navštíviť a i v nej nocovať. Veža Martello Tower v Suttone je od hlavného mesta Írska vzdialená iba 25 minút autom a stráži Dublinský záliv.

Martello Tower Sutton


Strach z invázie vojsk Napoleona Bonaparteho zapríčinil v Írsku a v Anglicku horúčkovitú výstavbu obranných veží. Od roku 1804 ich bolo na pobreží Írska postavených 50 a v Anglicku 103.

Veže majú kužeľovitý tvar a múry 2-4 metre hrubé, postavené sú z tvrdého kameňa. Vstup bol vždy 3 metre nad zemou a do veže sa chodilo po rebríku, ktorý sa v prípade napadnutia dal vytiahnuť nahor.
Na vrchu veže bola plošina s ochranným kamenným múrom a s delom. Tieto delá nikdy nestrieľali na nijakú nepriateľskú flotilu, pretože Napoleon ostrovy napokon nenapadol.

V okolí Dublinu sa dnes nachádza 21 veží v rôznom stave. Niektoré sú obývané, niektoré sú opustené a iné už pred zbúraním. Veža Martello Tower v Suttone je v súkromnom vlastníctve a je
najkvalitnejšie zrekonštruovanou obrannou vežou v celom Írsku.

Interiéry obrannej veže


Budova má tri podlažia a na tom najspodnejšom sú dve spálne. Vo väčšej malo svoje prične mužstvo, v menšej dôstojníci. Spálne oddeľuje malá chodbička, z ktorej sa ide do kúpelne s obrovskou rohovou vaňou. Vraj počas rekonštrukcie museli do múru vysekať otvor, aby tú vaňu dostali dnu.


Keď si bližšie pozriete kamenné točité schodisko, pochopíte, prečo... Dnes sú na mieste otvoru druhé vstupné dvere, ktorými sa dá dostať na ochoz.

Majiteľ prejavil zmysel pre humor. Menšiu zo spální venoval práve cisárovi Napoleonovi.


Väčšia spálňa je zariadená v typickom írskom štýle a stráži ju fotografia slávneho írskeho spisovateľa Jamesa Joycea, ktorý vraj chodieval do veže písať.


Na strednom podlaží sa nachádza táto impozantná obývacia izba s vysokou valenou klenbou. Je tu krb, sedacia súprava, televízor.

Dvere smerom do zálivu boli vysekané až pri rekonštrukcii a veža dostala malý balkón s nádherným výhľadom na Dublinský prístav.


Do spální z obývačky zbehnete raz-dva, ale prekonať jej výšku a vyškriabať sa úzkym schodiskom až na najvyšie podlažie, dá celkom zabrať.


Pôvodná chránená plošina pre kanón je zastrešená a kraľuje tu kruhová kuchyňa s jedálňou. Všade dookola sú okná a poskytujú 360 stupňový výhľad na záliv i na vresoviská na druhej strane. O kameň v strede miestnosti bolo kedysi pripevnené delo.


 Photocredit: Eva Stalder + http://www.martellotowersutton.comEva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.