Horúce novinky
recent

Detská izba plná tajomstiev

Pohľad z kreatívnej časti do herne. Vpravo kruhový otvor do "pelíška" s vankúšmi

Mladý manželský pár si kúpil rozostavaný dom neďaleko Prahy a pustil sa do jeho dokončenia.

Dom je naozaj veľký, dolné podlažie obsahuje okrem obývacej izby, jedálne a veľkej kuchyne ešte dve samostatné obytné miestnosti, horné podlažie tri spálne, dve kúpelne a velikánsky priestor pod pomerne plytkou valbovou strechou. Práve tu sa rodičia rozhodli urobiť detskú izbu, ktorá bude deťom slúžiť, pokým budú malé.

Takéto zadanie znamenalo, že sa pri návrhu netreba veľmi obmedzovať myšlienkami na neskorší osud izby. Keď deti vyrastú, priestor sa buď predelí na dve samostatné časti, ktoré sa kompletne prebudujú, alebo budú deti využívať ďalšie spálne a herňa zostane navždy nostaligckou spomienkou na detstvo.
Dvere vpravo vedú do podstrešného úložného priestoru. Vľavo tabuľová tapeta na kreslenie kriedami.

Plytká strecha /len 27 stupňov/ má svoje záludnosti. Podlahová plocha je síce veľká, ale nie celá využiteľná. Rodičia sa rozhodli, že obvodové múry miestnosti sa urobia na výšku 1,2 m, aby si aspoň deti neudierali neustále hlavy o strechu. Za týmito múrmi zostal po troch stranách miestnosti pomerne veľký podstrešný priestor, v ktorom sa dá pohybovať vlastne len po kolenách. Dispozičné riešenie priestoru navyše /zdanlivo/ komplikovali dva oceľové nosné stĺpy a komín.
Nočná časť detí a obloženie komína skriňami.

Nočná časť i párty sedenie


Izbu som rozdelila na pomyselné tri samostatné časti. Na severovýchode je nočná časť s lôžkami detí, ktorá je spolu so sedením zapusteným do strechy usporiadaná do tvaru U. Tu sa okrem nočného odpočinku môžu cez deň konať detské párty a nechýba ani sedací vak pre rodiča, čítajúceho rozprávky.
Nočná časť. Na stenách sú nástenné koľajničky IKEA PS 2014 pre ukladanie mini-autíčiek.
Koľajničky môžu mať vešiaky, magnetickú tabuľu, nádobu na ceruzky... IKEA
Zadné čelo postelí tvoria laty ukončené štylizovanými domčekami.

Bunker, tajná chodba a multifunkčný domček


Stred miestnosti je určený na aktívny pohyb a hry. Dominuje mu domček s preliezačkou a s kĺzačkami. Strop miestnosti v tejto časti je už tak vysoký, že táto dominanta izby nepôsobí stiesňujúco - naopak svojou výškou izbu zútulňuje.  Oproti je "bunker" schovaný za zostavou zloženou zo skríň a z komína. Do bunkru sa vlieza kruhovým otvorom a z neho ďalším otvorom ďalej do podstrešného priestoru. Vznikla tu tajomná chodba, ktorá jednými dverami ústi naspäť v detskej izbe. Ostatné nízke dvere vedú tiež do zvyšku strechy, ale tieto priestory poslúžia ako úložné.
Na stene za domčekom je fototapeta s motívom stromu

Kreatívny kút


Na juhozápade, kde bude popoludní najviac svetla, je časť určená pre kreativitu. V jej strede je veľká plocha podložená skrinkami s plastovými zásuvkami pre ukladanie hračiek. Tu sa vraj bude majstrovať, skladať a pravdepodobne sa tu vybuduje parádna železnica. Takto vznikol ďalší bunker, prístupný z dvoch strán, možno to bude garáž pre väčšie autá. Časť steny pokrýva tapeta s tabuľovým povrchom pre kreslenie kriedami, nechýbajú poličky na knihy a písací stôl pre dve deti.
Skrinky TROFAST, foto IKEA
Nosné oceľové stĺpy sú obložené drevom a štylizovanými stromami.

Čo s oceľovými stĺpmi?


Stĺpy sú obložené drevom a vešiakmi evokujúcimi stromy. Stačí poprišívať všetkým plyšákom závesné ušká a môžu sa na dianie v izbe pozerať ako ozdoby na vianočnom stromčeku.

Farebnosť


Prvé z detí je malý zbojník. Druhé príde na svet za pár mesiacov a na izbičku si počká v detskej postieľke pri rodičoch. Nevie sa, či to bude chlapec alebo dievča...

V miestnosti som musela rešpektovať tmavé drevo okien, dverí a trámov, v tejto farebnosti je riešený celý dom. Podlaha bude kontrastná z bieleného duba. Hlavnými farbami sú nočná modrá a slnečnicová žltá, s ktorými v prípade príchodu dievčatka bude korešpondovať i ružová, krémová alebo "kuriatková" svetlá žltá. Najväčšiu plochu aj tak predstavuje strecha, táto bude v lomenej /vajíčkovej/ bielej farbe.

Autor návrhu: Eva Stalder
Páči sa vám táto detská izba? Podporte článok zdieľaním na sociálnych sieťach!


Súvisiace články, mohlo by vás zaujímať...
Farebné trendy pre rok 2015 - klasická modrá
Upozornenie: obrázky možno kopírovať len s uvedením autora a odkazu na blog!
Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

4 komentáre:

  1. ja som vzdy chcela tajnu chodbu!! toto je pre deti splneny sen

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Líbí. Je to vysněný pokojíček pro všechny děti.

    OdpovedaťOdstrániť

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.