Horúce novinky
recent

Farba roka 2018 - Ultra Violet

Spločnosť Pantone Institute, ktorá sa sama označuje za "globálnu autoritu v určovaní farieb", začala vyhlasovať farby roka od začiatku nového tisícročia, hľadajúc trendové farby pre všetky odvetvia  - od kozmetiky až po autá. Farbou roka 2018 je čistá fialová - Ultra Violet!


"Je to aj najkomplexnejšia zo všetkých farieb, pretože má dva odtiene, ktoré sú zdanlivo diametrálne protikladné - modrú a červenú. Ich spojenie vytvára čosi nové," hovorí o Ultra Violet Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka spoločnosti Pantone.

Ako sa dá najmodernejšia farba uplatniť v jednotlivých štýloch bývania?

1. Moderný a minimalistický štýl bývania


Môžete si zvoliť dve možnosti - buď to budú len akcenty fialovej v čalúnení, resp. iných textíliách, alebo natrite sýtou fialovou niektorú zo stien. Nezabudnite svoj moderný byt "otepliť" teplými komplementárnymi farbami, či aktuálne modernými materiálmi - drevom, medeným resp. zlatým kovom. Prvoplánová kombinácia (len) fialová-biela bola aktuálna tak pred pätnástimi rokmi, je out a navyše je veľmi studená a neútulná.2. Provensálsky štýl bývania


Ku nijakému zo všetkých štýlov bývania sa fialová nehodí tak, ako ku provensálskemu! Voľte však svetlé odtiene levanduľovej, pri tmavších odtieňoch fialovú tlmenú do siva. Kombinujte so zvyšnými pastelovými farbami provensálskeho štýlu - so svetlosivou, svetlou tyrkysovou, ružovou, sivozelenou, krémovou či s lomenou bielou. Pozor na látky - musia mať rustikálny vzhľad (bavlna, ľan, vlna).3. Francúzsky, glamour, eklektický, bohémsky štýl bývania


Tieto štýly znesú najväčšie vybláznenie sa. Fialová sa môže v interiéri opakovať i v niekoľkých odtieňoch a pôsobiť skutočne expresívne. Kombinujte s ďalšími výraznými farbami a najmä s lesklými kovmi. Nezabudnite na nový trend - kombinujte studené strieborné kovy s teplými zlatistými. Látky všetkých možných typov až po aktuálne moderné našité flitre na vankúšoch.4. Industriálny štýl bývania


Pre priemyselný štýl platí, že musia prevládať surové industriálne materiály - priznaná tehla, hrubé palubové podlahy, liaty betón. Fialovú použite v jej tmavších odtieňoch a len v akcentoch. Nepoužívajte príliš lesklé "glamour" látky, najlepšie na čalúnenie sú bavlnený zamat a koža, umelé kožušiny.


5. Orientálny štýl bývania


Štýlom z ďalekého Orientu a zo severu Afriky fialová tiež svedčí, predovšetkým štýlu indickému a marockému. Kombinujte s tmavým exotickým drevom, s inými sýtymi farbami, so zlatým kovom (India), so strieborným kovom (Maroko) a s lesklými látkami, najmä so surovým hodvábom. 


Mohlo by sa vám hodiť:
- ak chcete rýchlo osviežiť váš domov najmodernejšou farbou, siahnite po textíliách.


1. Saténové obliečky Luxury Collection tmavo fialová, 240 x 220 cm, 2 ks 70 x 90 cm, 4HOME
2. Zatemňovací záves Mia fialová, 140 x 245 cm, 4HOME
3. Obliečka na vankúšik chlpatá prešívaná fialová, 45 x 45 cm, 4HOME
4. Deka KIRA, svetlofialová, 4HOME

Páči sa vám nová farba a vybrali by ste si? Podporte článok zdieľaním!

Obrázky: Pinterest, Pantone, 4HOME

Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.