Horúce novinky
recent

Nábytek, ze kterého dýchá minulost: Jak si s ním poradit v interiéru?

Při nákupu stylových kusů předem zvažte, jak máte doma zařízený interiér

Chtěli byste svému domovu dodat na zajímavosti? A líbí se vám věci, z nichž dýchá doba minulá? Pak si vyberte: zda zvolíte opravdové starožitnosti, nebo věci, které je více či méně připomínají. 

Ozvláštnit interiér se dá mnoha způsoby. Jeden z nich nabízí kombinovat nový nábytek a doplňky s těmi, které už něco pamatují. Jiné zase dojem stáří evokují svým provedením.


Co je co

 

„Jako starožitný nábytek a doplňky vnímáme ty, jež byly vyrobené zhruba do 2. světové války, byť se můžete setkat i názorem, že jde o věci staré 50 let a více. Zásadní je, že mají uměleckou, estetickou i finanční hodnotu," vysvětluje Simona Šustková, místopředsedkyně Asociace starožitníků a spolumajitelka Alma Antique.

1. Neobarokní křesla si majitelka tohoto interiéru pořídila úplnou náhodou z antikvariátu, nikoli z antiku nebo jiného bazaru či starožitnictví :-). Následně prošla restaurováním. Jedno křeslo stálo kolem 2500 Kč plus 4000 Kč za renovaci

„Ve starých dobách, kdy se umělecká řemesla promítala do všech lidských oborů, se nábytek vyráběl ručně a šlo o kvalitní věci. Přesto ale spousta nábytku z 19. a 20. století je spíše starobylá, mnohdy poničená a nemá extra hodnotu. Ani uměleckou, ani historickou, ba ani finanční,“ poznamenává Simona Šustková.

2. Barokní šatní skříň pochází z první třetiny 18. století
3. Šperkovnice ze 30. let 20. století ve stylu art deco je vyložena sametem, cena 5500 Kč

 

Které starožitnosti jsou v oblibě

 

V 90. letech minulého století byla velmi populární secese. „Přibližně posledních deset let se těší oblibě art deco, kubismus a funkcionalismus. Zřejmě se mladším lidem lépe hodí i do moderního interiéru. Jeho provedení je střízlivější a jednodušší,“ říká Simona Šustková. A dodává, že starožitný nábytek může být dnes stejně drahý jako nábytek nový.

„Výhoda starožitnosti je v tom, že je ekologicky vyrobená, bez chemie a různých pojidel, po přestěhování se nerozpadne, když do ní trochu strčíte. A navíc má svou cenu, dá se dobře znovu prodat,“ podotýká starožitnice.


4. Originální funkcionalistická pohovka ze 30. let 20. století dokazuje, že staré věci nemusí být jen pro potěchu oka
5. Intarzovaná dřevěná postel s vysokým čelem byla vyrobena na přelomu 18. a 19. století, orientační cena od 30 000 Kč

6. Funcionalistický lustr s lávovými stínidly může zdobit například soudobou ložnici, cena 6900 Kč

 

Repliky a inspirace

 

Jako replika se vnímá věc, které přesně napodobuje originální kus, třeba barokní sekretář. „Replikami jsou také kusy vyrobené podle původních návrhů světových designérů, kteří navrhovali nábytek či doplňky zejména ve 20. a 30. letech 20. století. Ovšem zařadit sem můžeme i modernější kusy třeba ze 60. let,“ uvádí designérka Eva Stalder.

Stylové inspirace sice také vycházejí z něčeho původního, například provensálského nebo koloniálního stylu, švédských či třeba čínských tradic a podobně, nejde však o stoprocentně věrnou nápodobu originálů.


7. Repliky tradičních čínských židlí z borovice. Na foto (zleva): cena 5800 Kč, cena 6400 Kč

8. Ukázka inspirace provensálským stylem

9. Soudobý hliníkový podnos s tepaným okrajem a jemným zdobením evokuje dobu minulou, cena 604 Kč

 

Staré s novým

 

Ani v moderně zařízeném interiéru se netřeba bát starožitností (případně replik či stylových kusů). Vlastně platí opak – právě staré věci s duší dodají vašemu domovu jedinečnou atmosféru.

„Například starožitný, kvalitně povlečený ušák vynikne u moderní kožené sedačky, biedermeierovská pohovka potažená do vhodných barev se stane perlou vedle pohodlné bílé sedací soupravy. Je však třeba vybírat s citem, protože moderní interiéry si potrpí na vzdušnost,“ říká Simona Šustková.

10. Originální dekorace stěny – starožitný malovaný papyrus z Oceánie

11. Dřevěný příborník se skleněnými výplněmi /vídeňská secese/ pochází z počátku 20. století, orientační cena od 29 000 Kč

12. Svícny tanečnice ve stylu art deco jsou vyrobeny z pochromované mosazi v kombinaci se dřevem, cena 3500 Kč

 

Jeden, dva, či více kusů?

 

Neexistuje jediné správné řešení. Kdo má opravdu rád starožitnosti, může se jimi doslova obklopit. A kdo naopak dává přednost soudobému interiéru a hledá pověstnou „třešničku na dortu“, zvolí jeden kus jako solitér.

„Já osobně bych doporučovala pořídit si do jedné místnosti dva, nebo ještě lépe tři starožitné nebo stylové kusy. Pak bude zřejmé, že jde o záměr, nikoli omyl. Například k jednoduchým liniím nábytku do ložnice ve světlých barvách můžete přidat dřevěnou komodu, zrcadlo a třeba košík nebo sošku – samozřejmě v jednom stylu,“ nabízí tip Eva Stalder.

Variant se tedy nabízí mnoho, a kterou zvolíte, je skutečně jen a jen na vás.

13. Čínský pracovní stůl z druhé poloviny 19. století bude dělat parádu i v soudobém interiéru, cena 15 600 Kč

14. Komoda s černými sloupky ve stylu biedermeier, první polovina 19. století, orientační cena od 50 000 Kč

15. Stylové stolečky z palisandru připomínají dávné časy, přestože jsou vyrobeny v současnosti, například nejmenší stoleček 36 x 45 x 32 cm, cena 3200 Kč

Dokážete si u sebe doma představit krásný starožitný kousek? Nebo ho už snad máte?


Autor: Marcela Škardová
Fotografie: 


1. Jitka Kolaříková
2. Aukční dům Meissner-Neumann
3. Restaurátorství Roto
4. Eva Stalder Design
5. Aukční dům Valentinum VII
6. Restaurátorství Roto
7. Mandarin East Art
8. Free Architects
9. Bella Rose
10. Eva Stalder Design
11. Aukční dům Valentinum VII
12. Restaurátorství Roto
13. Mandarin East Art
14. Aukční dům Valentinum VII
15. Le Patio

Via:  http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a-zahrada/interier-a-nabytek/42778-nabytek-ze-ktereho-dycha-minulost-jak-si-s-nim-poradit-v-interieru
Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.