Horúce novinky
recent

Vintage style pro osvobozenou domácnost


Rekonstrukce bytu z 30-tých let, Praga 6- Bubeneč, ČR

Hudební salon krásné RomankyPrvorepublikový byt na dobré pražské adrese patřil kdysi nevidomé klavírní virtuózce. Měla jsem štěstí, viděla jsem ho v původním stavu i se zařízením a osobními věcmi. Rázem na mě dýchlo dětství - v kuchyni stará kredenc, stůl s necky na mytí nádobí, každá vařečka, lžička ... všechno to bylo téměř sto let staré!

Rekonstrukce probíhá od gruntu včetně elektroinstalací. Terazzo na chodbě a v koupelně jsem ponechala. I původní parkety, okna, dveře, kamna. Našla jsem vybavení kuchyně ze solitérních kusů, které silně evokuje to původní, které už bohužel nešlo zrekonstruovat.
Dominantu bytu, impozantní klavírní křídlo, dostali žáci hudební školy. Vzpomínka na zašlé časy však v bytě zůstane. V podobě šatní secesní skříně v předsíni, ostatního mobiliáře a ve všech těch vařečkách a lžičkách, které se vracejí do obnovené kuchyně.


 

Vintage style pro osvobozenou domácnost


Rekonstrukce bytu krásné Romanky nakonec dopadla zcela jinak než je na původních vizualizacích... 

Ukázalo se, že je třeba nově provést elektroinstalace, vodoinstalace, omítky a rozpočet byl omezený. Repase oken, dveří, parket musí ještě počkat, všechno se jen umylo a namísto 3D panelů šli na stěny voděodolné akrylové stěrky. Do bytu se nastěhuje parta mladých lidí, která umí ocenit krásu starých věcí a při tom nemusí dávat pozor, zda při případné pařbě něco nepoškodí. A tak se Romankin oprýskaný kuchyňský stůl vrátil na své místo a s ním i ostatní krámy. Pracovní desky jsou z poctivého masivního dřeva, plynový sporák nahradila sklokeramická deska. V koupelně a ve vstupní hale zůstala původní teracová podlaha. Už jen podlahové lišty a závěsy a hotovo. Jako kdyby se tu zastavil čas ...

Během rekonstrukce zavítal soused, který bydlí za stěnou bývalého hudebního salonu. Že když se už dělají nové omítky, zda by nešlo tu jeho stěnu opatřit zvukovou izolací, on že rád na to finančně přispěje. Zvuková izolace se udělala. Hudební salón se totiž chystá ožít rockovou hudbou na plné pecky.


Text, návrh interiéru a fotografie: Eva Stalder 

Eva Stalder

Eva Stalder

1 komentár:

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.