Horúce novinky
recent

Dom pod kupolou za severným polárnym kruhom


Ľudia dokážu žiť všade. I v nehostinnom extrémnom prostredí, akým je oblasť za severným polárnym kruhom. Odmenou je domov v nedotknutej panenskej prírode.

Nórska rodina Hjertefølgerovcov sa rozhodla od základu zmeniť svoj štýl života. Za dva roky sa jej podarilo na ostrove Sandhornøya postaviť trojposchodový ekologický dom s piatimi spálňami i s miniatúrnou záhradou. Dom prikryli solárnou kupolou, ktorá dom chráni pred prudkým vetrom i mrazom a udržiava teplo, ktoré umožňuje v záhradke okolo domu pestovať zeleninu.


Samotný dom bol vybudovaný len z prírodných materiálov - z dreva, hliny a piesku. Hlinené steny i ich rustikálnu nerovnosť dobre vidno i v interiéroch.


Vodu a biologický odpad vracia stavba do obehu a využívajú sa na záhradke.


Z diaľky dom dom vyzerá ako iglu.


 "Vždy som chcela žiť pri mori a vlastniť ekologický dom," - hovorí Ingrid, matka štyroch detí, z ktorých posledné sa narodilo už v tomto novom dome. Otec rodiny Benjamin trávil na stavbe domu posledné dva roky skoro každý deň.

Dom v budúcnosti plánuje rodina rozšíriť o priestory na cvičenie jogy, ktorá by sa tu dala vyučovať v kurzoch.

Ako sa dom začal stavať, sa dozviete TU.

Images courtesy of Ingrid Hjertefølger

Pozrite si video,  je to ako pohladenie duše.

Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.