Horúce novinky
recent

Ako bývajú Švajčiari


Stáročná nezávislosť, neutralita ale predovšetkým osobitý demokratický systém vo Švajčiarsku sa podpísali aj pod vzhľad krajiny. Zdravá rivalita medzi jednotlivými kantónmi spôsobila, že v tomto štáte nikdy nevzniklo jedno mocenské centrum, ktoré by sa rozvíjalo na úkor iných sídiel.
Neuvidíte tu mocné rozľahlé hrady, paláce ani obrovské katedrály. Neuvidíte ani protiatómové kryty - hoci tieto sú úplne všade.


Rozdiel medzi bývaním na vidieku a vo veľkých mestách je minimálny.
Typickými pre Švajčiarsko okrem tradičnej architektúry domov so sedlovými strechami sú terasové domy a fenoménom sú nájomné byty.

Terasové domy predstavujú priam ideálnu formu bývania, spájajú v sebe komfort rodinného domu s bezstarostnosťou "činžiakového" bývania.


 

Terasové domy


V centrálnom Švajčiarsku rastú ako huby po daždi predovšetkým na južných svahoch pri jazerách a ponúkajú svojim obyvateľom všetko, čo si len môžu želať: slnko od rána do večera, rozľahlé terasy s nerušenými výhľadmi na jazero a alpskú scenériu, garážové státia v suteréne a výťah často rovno do bytu. 

Mnohé terasové domy sú dômyselne osadené tak, že ku každému bytu prináleží aj malá záhrada.


Musím však podotknúť, že nové rozľahlé byty s terasami, ktoré sú často veľké ako polovica bytu, nie sú finančne dostupné bežným Švajčiarom  a kupujú ich najmä zbohatlíci z cudziny. Mnohí zárobkovo činní Švajčiari (najmä keď pracujú obaja partneri) si takéto krásne byty prenajímajú.

Text a fotokoláž: Eva Stalder
Fotografie sú z centrálneho Švajčiarska, kanton Nidwalden, jazero Vierwaldstättersee.

Obrázky: http://www.uta.ch

Zaujímate sa o švajčiarsky štýl bývania, švajčiarsky interiérový dizajn i tradičnú architektúru?
Staňte sa fanúšikmi švajčiarskeho štýlu na Facebooku! Pozrite si Swiss Style na Facebooku. 

Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.