Horúce novinky
recent

Provensálsky štýl III. - vhodné obrazy a dekorácie na steny

Reprodukcia obrazu od Vincenta van Gogha v obývacej izbe.

Typickými obrazmi pre interiéry v provensálskom štýle sú krajinky s levanduľovými poliami prípadne s kyticami uviazanými z levandule. Pokiaľ však chcete mať na stene naozaj dielo skutočnej výtvarnej hodnoty, skúste si na stenu zavesiť reprodukcie slávnych maliarov, ručne maľovaný obraz alebo sa pokúste vyrobiť si obrázky sami.

1. Reprodukcie slávnych maliarov


Najvýznamnejším maliarom, ktorého očarilo Provensálsko, je určite Vincent van Gogh, ktorý počas svojho pobytu v Arlés v južnom Francúzku vytvoril mnohé svoje nezabudnuteľné diela. Notoricky známe sú jeho nespočetné kytice so slnečnicami.


Obraz s letnou kyticou je práve kvalitnou reprodukciou od Vincenta van Gogha.

Pri výbere vhodného obrazu si dobre všímajte jeho farebnosť. Steny provensálskeho interiéru môžu byť síce aj vajíčkovobiele, obyčajne sa však používajú pastelové až sýte farby z palety tohto štýlu, najmä.:

- svetlofialová /levanduľová/ a sýta tmavofialová,
- červenofialová,
- svetlozelená alebo strednezelená,
- staroružová,
- slnečnicová žltá,
- svetlomodrá,
- svetlosivá
Obraz musí dokonale farebne korešpondovať so stenou.

2. Lisované kvety a bylinky

Obrázky s lisovanými ružami zdobia spálňu v provensálskom štýle.

Lisované herbáre sú v Provensálsku tradičnou záležitosťou rovnako ako lisované rastliny zarámované na stenách.

Ako vytvoríte obrázky s lisovanými rastlinami?

1. Rastlinu opatrne rozprestrite na novinách alebo na inom pijavom papieri, pozorne urovnajte lupene kvetu i listy a prikryte ďalšou vrstvou papiera.
2. Dobre zaťažte knihami alebo drevom.
3. Noviny pravidelne vymieňajte! Papier vsakuje vodu z rastliny a môže sa stať, že vám rastlinka splesnie. Frekvencia výmeny papiera závisí od druhu rastliny.
4. Po dokonalom vysušení položte rastlinu na kartón a zafixujte priesvitnou lepiacou páskou.
5. Zarámujte do vhodného rámu. Rám si vyberte buď jednoduchý drevený biely /vyvarujte sa plastovým, je to vidno!/ alebo strieborný. Zvoliť môžete i rustikálne drevené rámy s priznanou patinou.

Pokiaľ nemáte trpezlivosť s lisovaním kvetov, skúste pohľadať i ručne robený kartón, ktorý má vlisované kvety priamo vo svojej štruktúre.

Na obr. dole fotorámček BARI v štýle naplaveného dreva, 4 HOME

3. Ručne maľované romantické motívy

Ručne maľované obrázky sú obyčajne inšpirované starými "vintage" kultivarmi ruží a pivónií, no a samozrejme levanduľou.


Obraz BOTES, ručne maľovaný, BIG HOME

Steny nemusíte vyzdobiť len obrazmi. Tu sú ďalšie tipy na dekorovanie bytu v provensálskom štýle:

4. Romantické fotorámiky na steny


V provensálskom štýle i v štýle Shabby Chic sú momentálne veľmi obľúbené fotorámčeky, ktoré sú napevno spojené do rôznych zaujímavých kompozícií. Nemusíte ich vyplniť len fotografiami, môžete použiť i kresby, čipku, zvyšky kvetinkových tapiet, látok, ozdobného papiera alebo i spomínané lisované kvetiny.
Fotorámček Galla na 8 fotografií, 4 HOME

5. Hodiny

Krásne hodiny vo vintage štýle ozdobia každý romantický interiér, najmä keď sú veľmi veľké. Vybrať si môžete drevené maľované ciferníky alebo hodiny v priemyselnom dizajne /takzvané vežové/.


Nástenné drevené hodiny vo vintage francúzskom štýle od talianskej firmy Lowell /obr.dole/, 4 HOME


6. Reliéfy a skulptúry na stenu 


Na steny môžete upevniť aj rôzne starožitné sošky, reliéfy a skulptúry. V provensálskom štýle je obľúbený motív anjelov i anjelskych krídel, ktoré sa vešajú najmä nad detské postieľky.Dekorácia na stenu - anjelske krídla FLUGEL, antická strieborná, BIG HOME

 

7. Starožitné taniere a zrkadlá ako dekorácia na stenu v obývacej izbe


Na tento spôsob zdobenia stien sme už dávno zabudli, ale ozdobnú keramiku na steny vešali i naši predkovia. Podobné taniere s uškom na zavesenie nájdete snáď len v starožitnostiach. Dobrú službu však môže urobiť i sekundové lepidlo na prilepenie uška pre zavesenie. Voľte romantický porcelánový či keramický riad.


Rovnako sa kedysi používali zrkadlá nielen v spálňach ako dnes, ale hlavne v prijímacích salónoch. Zrkadlo vám urobí v obývacej izbe dobrú službu - zdvojnásobí priestor. Pokojne ho môžete zavesiť i nad sedaciu súpravu.


8. Poličky so starým riadom


Stačí nájsť nejakú starú poličku a natrieť ju na bielo. Riad vyberte smaltovaný, prípadne bielu keramiku.


Fotografie: Pinterest
Text: Eva Stalder


Eva Stalder

Eva Stalder

Som interiérová a záhradná dizajnérka. Môj blog slúži pre lepšiu orientáciu mojich klientov v jednotlivých štýloch bývania. Zároveň do neho ukladám užitočné linky na predajcov nábytku, textílií a doplnkov. Možno poslúžia aj Vám.

1 komentár:

  1. Veľmi pekné obrazy :) Čo sa týka obrazov krajiny, poprípade konkrétne obrazov s provensálskym motívom, môžem s čistým svedomím odporučiť https://www.perfektneobrazy.sk/obrazy-na-stenu-krajina Naozaj krásne obrazy s levanduľou a provensálskym vidiekom atď.

    OdpovedaťOdstrániť

Autorské práva: Eva Stalder. Používa službu Blogger.