blog o štýloch bývania a o interiérovom dizajne

blog o štýloch bývania a o interiérovom dizajne - inšpirácie zo sveta, byty v jednotlivých štýloch zo Slovenska, Čiech a zo Švajčiarska, užitočné linky pre nákupy nábytku a doplnkov, rady bytového dizajnéra


Masculine style - pánsky štýl

Dúpä Morského Vlka v Banskej Bystrici, autor Eva Stalder
Pánsky štýl uprednostňujú samostatne žijúci muži.

Štýl sa vyznačuje predovšetkým tlmenou alebo naopak veľmi expresívnou farebnosťou /presne podľa povahy dotyčného pána/, minimom textílií, najväčší dôraz je kladený  na kvalitné elektrospotrebiče.

Na obrázkoch Vám predstavujem dva byty z mojej tvorby.

Prvý je v centre Banskej Bystrice pre Slováka, žijúceho roky v Novej Kaledónii. Dôraz kládol na strohosť a praktičnosť. Sedacia súprava je elektricky polohovateľná, obrovský papyrus na stene je z Oceánie, nechýba chladnička na víno a tapeta v štruktúre cigarového papiera.

Provensálsky štýl - Provence Style

Provensálsky štýl - Provence Style vonia levanduľou, nostalgiou, ženskosťou. Momentálne sa teší veľkej obľube, čo  je pravdepodobne reakcia na pretechnizovanú spoločnosť.


Vznikol z francúzskeho palácového štýlu, je jeho vidieckym podtypom. Typická je biela alebo smotanová farba nábytku. Nábytok s jemnou patinou pôsobí mierne opotrebovaným dojmom, môže byť zdobený maľovanými kvetinovými motívmi.

 

 

Toskánsky štýlToskánsky štýl charakterizuje návrat k prírode. Bohatstvo teplých farebných tónov, štrukturálne omietky stien, kamenné podlahy, všetko vychádza z bohatej talianskej tradície.

Retro štýl rokov 60-tych - Pop Art

Šesťdesiate roky 20. storočia sú často označované ako obdobie spoločenského uvoľnenia, zmeny životného štýlu, heslom bola sloboda, nové hudobné štýly, predstaviteľmi kvetinové deti. 

Civilizovaná spoločnosť prežívala významné zmeny. To všetko sa muselo odraziť aj vo vybavení interiérov, nábytku, vzoroch, doplnkoch.
Ikonou pop artu bol Andy Warhol.


Jednoduchý trend "Refined" - štýl roku 2011

- obyčajný, moderný, jednoduchý... rafinovaný trend,
- čisté línie a funkčný dizajn,
- tvary nábytku nie sú hranaté, ale mäkké a zaoblené,
- konzervatívny dizajn.

Industriálny štýl - štýl roku 2011

Surový trend "Raw" - ako v dielenskej hale

- inšpiráciou sú banské šachty, dielne a garáže,
- zvary kovových prvkov sú priznané, spájanie nitmi

Industriálny štýl alebo priemyselný štýl /Industrial Style/ je inšpirovaný interiérmi priemyselných objektov.
Nevyhnutné zložky takéhoto interiéru sú:

- neomietnutné tehly,
- surový betón,
- oceľ,
- sklo.

Veselý štýl "Mash" - štýl roku 2011


Všetko je veselé a farebné ako na dovolenke...

"Mash" kombinuje všetko, čo je farebné, zábavné a expresívne.

Charakterizuje ho kombinácia veselých farieb a exotických vplyvov.

- rôzne etnické vplyvy, ktoré sú vyjadrené v dekoratívnych predmetoch, ako sú papagáje, kvety, drevené postavy...
- farby fuchsie, purpurovej a tyrkysovej

Päťdesiate roky sú späť! - štýl roku 2011

Návrat päťdesiatych rokov - trend v bývaní "Cute"

Nostalgický dizajn, krásne detaily a tradičné materiály, ktoré zdôrazňujú ženský vplyv.
Päťdesiate roky sú späť!

Dizajn vyžarujúci nostalgiu, smerujúci k ústupu od prísnych rovných línií puritánskeho štýlu.

Ležadlá z kvalitných a na dotyk príjemných tradičných tkanín sa vyznačujú jemnými oblinami, stále viac vzorov je inšpirovaných kvetmi.

Na mnohých doplnkoch sa dokonca objavujú jemné a nenápadné mašličky, na príbore kvetinové ornamenty a mnoho dekoračných látok okrášľujú vzory, z ktorých dýcha ženskosť a neha.

Japonský štýl

Japonský štýl je pokojný a harmonický, má svoje vyhranené zásady a často hraničí až s minimalizmom. Zásadným pravidlom je jednoduchosť a prísny vzhľad, málo nábytku, minimum vzorov, nie priveľa doplnkov.

Je vhodný pre ľudí, ktorí majú radi poriadok, vzdušné interiéry a chcú vyjadriť silne identifikovateľný námet.

Charakteristika štýlu:

Minimalistický dizajn nábytku, charakteristické materiály ako sú napr. bambus a ryžový papier, dramatický farebný kontrast, nijaké záclony a závesy, minimalistická dekorácia okien - drevené, bambusové rolety, biele rímske textilné rolety, japonské textilné steny /posuvné žalúzie/. Papierové tienidlá na lampy.

Moderný vidiecky štýlZariadenie bytu vo vidieckom štýle.


Vidiecky štýl má nadčasovú príťažlivosť, je uvoľnený, neformálny, čarovný a domácky. Zemitý tradičný vidiecky štýl obľubuje predovšetkým repliky ľudového nábytku z masívneho dubového či borovicového dreva, drevené obklady, biele steny a doplnky v sýtych farbách jesene. V takomto zariadení bytu pôsobia dnešné elektrospotrebiče akosi nepatrične.

Škandinávsky štýl - Scandinavian Style

Vintage škandinávsky interiér, Nórsko


Interiérový dizajn v škandinávskom štýle.

Tento svieži, nie prehnane prezdobený štýl pochádza z Nórska, Fínska a zo Švédska. Dizajnérskou ikonou škandinávskeho štýlu je fínsky architekt Alvar Aalto a celkový obraz o tomto štýle si najlepšie urobíte v obchodnom dome IKEA.


Uprednostňujú ho ľudia, ktorí potrebujú do svojho domova vniesť svetlo a jas, majú radi elegantný a útulný vzhľad, preferujú otvorené dispozičné riešenie.

Nový koloniálny štýl


Bytový dizajn v koloniálnom štýle.

Moderný koloniálny štýl je nasledovateľom klasického koloniálneho štýlu, ktorý vznikol miešaním európskych a exotických interiérových prvkov.
Je to štýl ľudí milujúcich život, ktorí si želajú, aby ich domov odrážal ich zmysel pre dobrodružstvo.

Moderný koloniálny štýl je pre vás vhodný, ak radi vyjadrujete svoju individualitu, inšpirujú vás rôzne kultúry, zbierate exotické suveníry, milujete prírodné materiály, radi sa dotýkate masívneho dreva a nemáte strach z výrazných farieb.