blog o štýloch bývania a o interiérovom dizajne

blog o štýloch bývania a o interiérovom dizajne - inšpirácie zo sveta, byty v jednotlivých štýloch zo Slovenska, Čiech a zo Švajčiarska, užitočné linky pre nákupy nábytku a doplnkov, rady bytového dizajnéra


Masculine style - pánsky štýl

Pánsky štýl uprednostňujú samostatne žijúci muži.
Dúpä Morského Vlka v Banskej Bystrici, autor Eva Stalder

Štýl sa vyznačuje predovšetkým tlmenou alebo naopak veľmi expresívnou farebnosťou /presne podľa povahy dotyčného pána/, minimom textílií, najväčší dôraz je kladený  na kvalitné elektrospotrebiče.

Na obrázkoch Vám predstavujem dva byty z mojej tvorby.

Prvý je v centre Banskej Bystrice pre Slováka, žijúceho roky v Novej Kaledónii. Dôraz kládol na strohosť a praktičnosť. Sedacia súprava je elektricky polohovateľná, obrovský papyrus na stene je z Oceánie, nechýba chladnička na víno a tapeta v štruktúre cigarového papiera.

Druhý je obyčajný panelákový byt pre Čecho-Holanďana v Prahe - Kobylisiach.. Omietka v kuchyni je imitáciou betónu, na podlahe praktický vinyl. V tomto jednoizbovom byte sa menila pri rekonštrukcii celá dispozícia tak, aby vznikla kúpelňa so sprchou i s vaňou a najmä samostatný kút pre spálňu.

Na ďalších ilustračných obrázkoch sú príklady zo zahraničia.
Kliknite na obrázky pre ich zväčšenie!

Dúpä Morského Vlka v Banskej Bystrici, autor Eva Stalder

Dúpä Morského Vlka v Banskej Bystrici, autor Eva Stalder

Jednoizbovéý byt v Prahe - Kobylisiach, autor Eva Stalder

Doupě Mořského Vlka z Nové Kaledonie

Doupě Mořského Vlka z Nové Kaledonie (pánský byt), 2008, Banská Bystrica.
Autor interiéru: Eva Stalder 
Jednoizbový byt v Prahe - Kobylisiach, autor Eva Stalder

Jedoizbový byt v Prahe - Kobylisiach, autor Eva Stalder

Jednoizbový byt v Prahe - Kobylisiach, autor Eva Stalder
Mořský Vlk brázdil na své jachtě čtyřicet let vody Tichého oceánu. A pak se najednou vrátil do staré vlasti s úmyslem konečně se usadit na pevnině. Koupil byt rovnou na náměstí, kvalitní restaurace ve dvoře, francouzská vína a kubánské doutníky na dosah. Chvíli byl upřímně nadšen, ale volání dálek se ukázalo silnější, než si původně myslel. Byt jsme nakonec řešili jen jako jeden z přístavů. Zařízený je v pánském stylu, obytnému prostoru dominuje kvalitní gauč, na který kladl mimořádný důraz. Když pánský styl, tak pánský - tapeta na stěně má strukturu doutníkového papíru, komoda na míru je vybavena prosklenou lednicí na vína, nechybí exotické krásky. Nejkrásnější doplněk nakonec i tak přišel z Oceánie: obrovský ručně malovaný papyrus ovládl celý interiér. Večer, když zhasnou světla, vystoupí z ník s bodovými svítidly jeho pověstných "pět švestek", které si nosí všude po světě. Mezi nimi duhově zazáří zmineralizovaný žraločí zub zalitý do křišťálového skla.
Loftový byt v pánskom štýle, autor Diego Revollo

Loftový byt v pánskom štýle, autor Diego Revollo

Loftový byt v pánskomštýle, autor Diego Revollo

Loftový byt v pánskom štýle, autor Diego Revollo
Zdroje: http://freshome.com/2012/07/03/this-brazilian-bachelor-pad-explores-soft-industrial-masculine-style/
http://www.casasugar.com/Open-House-How-Do-You-Define-Masculine-Style-1875568


Zdroj: http://www.modernibyt.cz


Provensálsky štýl - Provence Style

Provensálsky štýl - Provence Style vonia levanduľou, nostalgiou, ženskosťou. Momentálne sa teší veľkej obľube, čo  je pravdepodobne reakcia na pretechnizovanú spoločnosť.


Vznikol z francúzskeho palácového štýlu, je jeho vidieckym podtypom. Typická je biela alebo smotanová farba nábytku. Nábytok s jemnou patinou pôsobí mierne opotrebovaným dojmom, môže byť zdobený maľovanými kvetinovými motívmi.

Kedy provensálsky štýl vznikol?


Tradícia francúzskeho vidieckeho štýlu siaha až do obdobia okolo roku 1800, kedy sa na vidieku začal presadzovať štýl odlišný od tónu, ktorý udával Paríž ako kultúrne, politické a estetické centrum krajiny. V 19. storočí sa začína naplno presadzovať samostatný štýl, ktorý viacej vyhovoval vidiečanom. Treba podotknúť, že provensálsky štýl má svoje špecifiká a je odlišný od ostatných francúzskych vidieckych štýlov.

Je spojený najmä s Provensálskom - čarovnou oblasťou juhovýchodného Francúzska pri Stredozemnom mori a je ovplyvnený stredomorským štýlom.

Typické znaky štýlu:

 

- rustikálny ráz interiéru,
- podlahy z tvrdého dreva alebo z terakotových dlaždíc,
- často sú drevené podlahy i drevené stropy natreté bielou farbou,
- neomietnuté kamenné murivo alebo omietky v pastelových farbách,
- doplnky z tepaného železa,
- jemné tkaniny a starožitný biely nábytok,
- typické dekorácie z oblasti južného Francúzska - sušené levanduľové kytice, košíky z bieleho prútia, motívy levandule či slnečníc na dekoračných látkach a keramike a podobne.

 

Nábytok


Nábytok sa do podoby, akú ju poznáme dnes, vyvíjal približne tristo rokov.. Typickými rysmi vidieckeho nábytku sú jednoduché vzory na jemne morenom dreve - väčšinou na dube alebo breste, preto jednotlivé kusy nábytku pôsobia sviežo a ležérne. Obľúbený je "otlčený" biely nábytok, ale používa sa aj nábytok natretý pastelovými farbami.

Farby


Pre provensálsky štýl sú typické svieže a pestré farby kvetín - môžeme sa stretnúť s rôznymi odtieňmi zelenej a červenej, žltej a horčicovej, levanduľovej a blankytne modrej. Za zmienku stojí, že žiarivobiela na stenách nie je nijako žiadanou farbou, naopak - jej použitie sa rovná istému faux pas. Môže sa však použiť slonovinová farba.

 

Textílie


Francúzsky vidiecky štýl často používa vlnenú priadzu na krásne dečky a koberčeky. Veľmi rozšíreným prvkom sú farebné bavlnené tkaniny vybielené slnkom alebo látky s kvetinovými vzormi, ktoré sa používajú ako záclony do okien.

Provensálsky štýl je príjemný a nostalgický. Prenesie vás do idylických čias života minulých generácií.


Rodinný dom v provensálskom štýle v Borku u Prahy

Návrh interiéru rodinného domu v provensálskom štýle v Borku u Prahy - autor interiéru: Ing. Eva Stalder


Kliknite na zväčšenie obrázkov! 
Autor interiéru a vizualizácií: Eva Stalder

3D vizualizácia schodiska, autor: Eva StalderVšimnite si typické detaily: vysoké biele lišty korešpondujú s krídlami dverí. Dvere boli vyrábané na zákazku z masívneho dreva a nie sú natreté farbou, ale bielou lazúrou.

Súvisiace články:

Kúpelňu tohto rodinného domu nájdete v článku:
Kúpelňa v provensálskom štýle

Rodiaci sa interiér v Bertramke /Praha/ v provensálskom štýle
Provensálsky štýl II.

Provensálsky štýl III. - vhodné obrazy

Typickú farebnosť provensálskeho štýlu nájdete v článku:
Provence Style IV. - Farby

Máte už dávno zariadený byt moderným nábytkom a túžite po tomto romantickom štýle? Miešanie štýlov je trendy. Čítajte článok Provensálsky nábytok a doplnky.

Koberce v provensálskom štýle

3D vizualizácia chodby, autor: Eva Stalder

3D vizualizácia chodby s pohľadom do spálne, autor: Eva Stalder
spálňa počas realizácie, autor: Eva Stalder

3D vizualizácia spláne, autor: Eva Stalder


chodba, autor: Eva Stalder


Bytové doplnky, dekorácie, textil, nábytok, e-shop:

http://www.creativdekor.sk/ 
google-468x60.jpg

Toskánsky štýlToskánsky štýl charakterizuje návrat k prírode. Bohatstvo teplých farebných tónov, štrukturálne omietky stien, kamenné podlahy, všetko vychádza z bohatej talianskej tradície.

Prvky antiky a vidieka

Toskánsky štýl v sebe spája antické prvky s vidiekom. Pôsobí starším a zároveň pohodlným dojmom, pretože ponúka pocit, že v dome sa naozaj žije. Sú preň charakteristické rustikálne vidiecke domy a rozpadajúce sa kamenné múry. Všade vládne pokoj a vyžaruje aj zo zariadenia, v ktorom prevládajú prírodné farby a materiály.

Farby pochádzajú zo zeme – terakota, tehla, okrová, žltá a zlatá sú všade, zelená s modrou v podobe doplnkov zas majú priestor vizuálne schladiť. Steny sú biele, sivé alebo v prírodných odtieňoch miestneho kameňa a hliny od horčicovej po červenú.

Bytové doplnky v toskánskom štýle:
http://www.vonadomova.sk/about_us.php

Ak sa neviete rozhodnúť medzi moderným nábytkom a zemitým Toskánskom, vyskúšajte štylizované moderné Toskánsko! Viacej v článku: Nerušte moje kruhy!

Rodinný dom v toskánskom štýle v Borku u Prahy


Autor, vizualizácie a fotografie: Eva Stalder

RD v Borku u Prahy - vizualizácia kuchyne

Príbeh domu

Tento příběh je o tom, jak se splňují sny. Mladý, neustále se usmívající pár si koupil nedaleko Prahy starý chátrající domek s nádherným trámovým stropem v obytní části. Takovou pohádkovou chaloupku. Nabízel se do ní pořádný venkovský styl, ale majitelé snili o Toskánsku, o Provence ... jedním slovem o stylech z horkých jižních destinací.
 
Oj ... těžký oříšek - smíchat všechny ty styly dohromady! Nakonec jsme se dohodli, že přízemí bude zemité Toskánsko, patro vzdušná Provence a samotný dům zůstane českou chalupou.
Toskánské domy se vyznačují kamennými zdmi, ty jsou zde nahrazeny odkrytím poctivých českých cihel. Podlaha z masivního dubu koresponduje s původním stropem. Sjednocujícím prvkem v obou podlažích jsou dřevěné dveře a vysoké lišty, natřené bílým lazurovacím lakem. Benátský štuk by tu svým leskem působil nepatřičně. Omezili jsme ho jen na koupelny a místo obkladu byl použit také v kuchyni. I mramorovou dlažbu by chalupa těžko snesla. V předsíni a v dolní koupelně je cihlová dlažba, v horní koupelně odvážně použité dřevěné masivní desky.

Když jsem domek poprvé navštívila, obývacímu pokoji už kralovala zelená kachlová kamna. I tak se stalo, že se mezi všechny ty jižanské doplňky propašovala i lidová keramika z českých luhů a hájů. A báječně se snášejí.
Text: Eva Stalder


Kliknite na obrázok, zobrazí sa Vám galéria vo väčšom formáte!RD v Borku u Prahy - vizualizácia kuchyne

RD v Borku u Prahy - vizualizácia kuchyne
RD v Borku u Prahy - hosťovská izba

RD v Borku u Prahy - vizualizácia obývacej izby

RD v Borku u Prahy -  vizualizácia hosťovskej izby

RD v Borku u Prahy - pohľad z hosťovskej izby do predsieneRD v Borku u Prahy - hosťovská izba

RD v Borku u Prahy - predsieň

RD v Borku u Prahy - nová tehlová dlažba korešponduje s pôvodnými tehlami, ktoré sa odkryli po odstránení omietky
google-468x60.jpg

Retro štýl rokov 60-tych - Pop Art

Šesťdesiate roky 20. storočia sú často označované ako obdobie spoločenského uvoľnenia, zmeny životného štýlu, heslom bola sloboda, nové hudobné štýly, predstaviteľmi kvetinové deti. 

Civilizovaná spoločnosť prežívala významné zmeny. To všetko sa muselo odraziť aj vo vybavení interiérov, nábytku, vzoroch, doplnkoch.
Ikonou pop artu bol Andy Warhol.

Charakteristickými znakmi tohto štýlu sú:

sýte farby /predovšetkým červená, oranžová a žltá/, výrazné kontrastné vzory zdanlivo nezlučiteľné - geometrické i abstraktné či kvetinové motívy, oblé tvary nábytku, výrazné doplnky niekedy takmer až gýčovité. A predovšetkým plasty, a to nielen pri nábytku, doplnkoch a riadoch, ale i pri textíliách, predovšetkým syntetických kožušinách.

Nábytok a doplnky:
http://www.retro-styl.cz/index.php/retro-nabytek-147/


Kvalitné reprodukcie grafík Andyho Varhola nájdete tu: ALLPosters.cz