blog o štýloch bývania a o interiérovom dizajne

blog o štýloch bývania a o interiérovom dizajne - inšpirácie zo sveta, byty v jednotlivých štýloch zo Slovenska, Čiech a zo Švajčiarska, užitočné linky pre nákupy nábytku a doplnkov, rady bytového dizajnéra


Provensálsky štýl - Provence Style

Provensálsky štýl - Provence Style vonia levanduľou, nostalgiou, ženskosťou. Momentálne sa teší veľkej obľube, čo  je pravdepodobne reakcia na pretechnizovanú spoločnosť.


Vznikol z francúzskeho palácového štýlu, je jeho vidieckym podtypom. Typická je biela alebo smotanová farba nábytku. Nábytok s jemnou patinou pôsobí mierne opotrebovaným dojmom, môže byť zdobený maľovanými kvetinovými motívmi.

 

 

Kedy provensálsky štýl vznikol?


Tradícia francúzskeho vidieckeho štýlu siaha až do obdobia okolo roku 1800, kedy sa na vidieku začal presadzovať štýl odlišný od tónu, ktorý udával Paríž ako kultúrne, politické a estetické centrum krajiny.

V 19. storočí sa začína naplno presadzovať samostatný štýl, ktorý viacej vyhovoval vidiečanom. Treba podotknúť, že provensálsky štýl má svoje špecifiká a je odlišný od ostatných francúzskych vidieckych štýlov.

Je spojený najmä s Provensálskom - čarovnou oblasťou juhovýchodného Francúzska pri Stredozemnom mori a je ovplyvnený stredomorským štýlom.

Moderná kuchyňa v provensálskom štýle, foto IKEA

Foto: http://www.scavolini.us

Typické znaky štýlu:

 

- rustikálny ráz interiéru,
- podlahy z tvrdého dreva alebo z terakotových dlaždíc,
- často sú drevené podlahy i drevené stropy natreté bielou farbou,
- neomietnuté kamenné murivo alebo omietky v pastelových farbách,
- doplnky z tepaného železa,
- jemné tkaniny a starožitný biely nábytok,
- typické dekorácie z oblasti južného Francúzska - sušené levanduľové kytice, košíky z bieleho prútia, motívy levandule či slnečníc na dekoračných látkach a keramike a podobne.

 
http://www.e-magdeco.com/

Nábytok


Fotot: www.creativdekor.sk
Nábytok sa do podoby, akú ju poznáme dnes, vyvíjal približne tristo rokov.. Typickými rysmi vidieckeho nábytku sú jednoduché vzory na jemne morenom dreve - väčšinou na dube alebo breste, preto jednotlivé kusy nábytku pôsobia sviežo a ležérne. Obľúbený je "otlčený" biely nábytok, ale používa sa aj nábytok natretý pastelovými farbami.


Farby


Pre provensálsky štýl sú typické svieže a pestré farby kvetín - môžeme sa stretnúť s rôznymi odtieňmi zelenej a červenej, žltej a horčicovej, levanduľovej a blankytne modrej. Za zmienku stojí, že žiarivobiela na stenách nie je nijako žiadanou farbou, naopak - jej použitie sa rovná istému faux pas. Môže sa však použiť slonovinová farba.

 

Textílie


Francúzsky vidiecky štýl často používa vlnenú priadzu na krásne dečky a koberčeky. Veľmi rozšíreným prvkom sú farebné bavlnené tkaniny vybielené slnkom alebo látky s kvetinovými vzormi, ktoré sa používajú ako záclony do okien.

Provensálsky štýl je príjemný a nostalgický. Prenesie vás do idylických čias života minulých generácií.

Foto: www.jitona.cz


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodinný dom v provensálskom štýle v Borku u Prahy

Návrh interiéru rodinného domu v provensálskom štýle v Borku u Prahy - autor interiéru: Ing. Eva Stalder3D vizualizácia schodiska, autor: Eva StalderVšimnite si typické detaily: vysoké biele lišty korešpondujú s krídlami dverí. Dvere boli vyrábané na zákazku z masívneho dreva a nie sú natreté farbou, ale bielou lazúrou.

Súvisiace články:


Kúpelňu tohto rodinného domu nájdete v článku:
Kúpelňa v provensálskom štýle
Rodiaci sa interiér v Bertramke /Praha/ v provensálskom štýle
Provensálsky štýl II.
Provensálsky štýl III. - vhodné obrazy
Typickú farebnosť provensálskeho štýlu nájdete v článku:
Provence Style IV. - Farby
Máte už dávno zariadený byt moderným nábytkom a túžite po tomto romantickom štýle? Miešanie štýlov je trendy. Čítajte článok Provensálsky nábytok a doplnky.
Koberce v provensálskom štýle

Kliknite na zväčšenie obrázkov!


3D vizualizácia chodby, autor: Eva Stalder

3D vizualizácia chodby s pohľadom do spálne, autor: Eva Stalderchodba, autor: Eva StalderZaujal vás tento článok? Máte ku téme článku nejaké otázky?
Napíšte mi do diskusie pod článkom a ja sa pokúsim na vašu otázku odpovedať.

Mohol by tento článok zaujímavý aj pre vašich známych a priateľov? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

Už ste si doma sami niečo vytvorili v provensálskom štýle? Pochváľte sa v diskusii pod článkom.Spálňa v provensálskom štýle v RD v Mníšku pod Brdy.  Viacej obrázkov v článku: Spálňa v provensálskom štýle.


Autor: Eva Stalder 
Nábytok a doplnky v provensálskom štýle:

http://www.creativdekor.sk/ 

2 komentáre: